Megválasztották a Jobbik új elnökségét, Jakab Péterrel az élen
További Belföld cikkek
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválton
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
Az elnöki tisztségért a párt eddigi vezetője mellett a Jobbik volt országgyűlési képviselője, Stummer János indult, aki a szavazatok 27,8 százalékát szerezte meg. Jakab Pétert a küldöttek szavazatainak 71,4 százalékával választották újra a Jobbik elnökévé – olvasható a párt szombati közleményében.
A kongresszuson 245 küldött élt szavazati jogával, közülük 243-an adtak le érvényes szavazatot, két szavazat pedig érvénytelenül került az urnákba.
Ma jobbikos harcostársaim újabb két évre megbíztak a párt vezetésével. Köszönöm a felhatalmazást, köszönöm a bizalmat! Soha nem adjuk fel! Fizessenek meg a tolvajok! Jólétet minden magyarnak!
– közölte az újraválasztott pártelnök a közösségi oldalán.
A párt tisztújító kongresszusa az alelnökök megválasztásával folytatódott, ennek eredményéről a kongresszust követően adtak tájékoztatást. Eszerint
- az elnökhelyettes Potocskáné Kőrösi Anita lett, aki a voksok 88 százalékát gyűjtötte be.
- A szavazatok 90,67 százalékával az országos választmány elnöke Szabó Gábor.
- Az alelnökök Ander Balázs (a szavazatok 87,3 százalékával), Z. Kárpát Dániel (a szavazatok 63,5 százalékával), Lukács László György (a szavazatok 57,2 százalékával), Dudás Róbert (a szavazatok 55 százalékával), Kvárik Anita (a szavazatok 50,4 százalékával), Magyar Zoltán (a szavazatok 49,6 százalékával).
A Jobbik szabályzatai alapján hivatalos elnökjelölt az lehet, akit a beérkezett jelölések legalább 20 százaléka elnöknek jelöl. Három személy írta meg elnökjelölti szándéknyilatkozatát, de csak Jakab Péter és Stummer János támogatottsága lépte át a szükséges jelölési szintet.
Jakab Pétert a jobbikos szervezetek 79,48 százaléka, Stummer Jánost az alapszervezetek 20,08 százaléka támogatta indulási szándékában.
Stummer János az előző parlamenti ciklusban a Jobbik országgyűlési képviselője volt, illetve az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának az elnöke. Az április 3-i választáson nem sikerült egyéni mandátumot szereznie Békés megye 1-es számú választókerületében, és listáról sem jutott be a parlamentbe. Az ellenzék számára kudarcos választás után az agresszív kismalac borulása jutott eszébe Jakab Péter nyilatkozatáról, aki Márki-Zay Pétert kritizálta az összefogás eredménye miatt. Április végén jelentette be a közösségi oldalán, hogy elindul a Jobbik elnöki székéért.
Országos választmányi elnöki tisztségre ketten pályáztak, végül csak Szabó Gábor kapta meg az induláshoz szükséges számú jelölést. Eddig is ő látta el a választmányi elnöki feladatokat, korábban pártigazgató és országgyűlési képviselő is volt.
A Jobbik alelnöki székére pályázott: Ander Balázs, Baucsek Rajmund, Dudás Róbert, Gyüre Csaba, Magyar Zoltán, Fazakas Attila, Lukács László, Kálló Gergely, Kvárik Anita, Salamon Gergő, Szilágyi György és Z. Kárpát Dániel.
Gyöngyösi Márton európai parlamenti képviselő helyett Jakab Péter a parlamentből kiesett Potocskáné Kőrösi Anitát kérte fel elnökhelyettesnek.
Jakab Pétert 2020 januárjában választották meg a Jobbik elnökévé, Potocskáné Kőrösi Anitát pedig alelnöknek. Utóbbi Somogy megye 4-es számú választókerületében indult az április 3-i választáson, de nem nyert egyéni mandátumot, és az ellenzéki közös listáról (272. helyen szerepelt) sem jutott be a parlamentbe.
A Jobbik tisztújítását beárnyékolta egy most kipattant botrány: a jobbikos Szilágyi György azt állítja, decemberben egy vidéki jobbikos rendezvényen megpróbálták megerőszakolni az élettársát. A párt a kongresszust követően arról is hírt adott, hogy Szilágyi György időközben visszavonta jelöltségét.
(Borítókép: Bánkúti Sándor / Index)