Kedden leteszik a miniszterek az esküt, megalakul az ötödik Orbán-kormány

D MTI20220511003
Az április 3-i választási győzelem után Orbán Viktort május 16-án újra miniszterelnökké választotta az Országgyűlés. Másnap a kormánypárti többség elfogadta az új minisztériumi struktúrát is, a tárcavezetők eskütételére a parlament keddi ülésnapján kerül sor.

Áder János köztársasági elnök április 29-én fogadta és bízta meg a kormányalakítással a Sándor-palotában Orbán Viktort, aki elmondta: az április 3-i országgyűlési választáson az emberek világos döntést hoztak arról, hogy elvárják az ország vezetőitől, védjék meg őket a háborútól, a járványoktól, az energiaválságtól és az áremelkedéstől. Azt is kiemelte: a kibontakozó európai gazdasági válság kérdéseire olyan válaszokat kell adni, amelyek lehetővé teszik, hogy az elért eredményeit Magyarország megőrizhesse.

A május 16-i miniszterelnöki eskütételt követően Orbán Viktor az új kormányával kapcsolatban kijelentette: a miniszterelnöki munka szépsége abban áll, hogy minden fontosabb döntésért, tartozzon az bármelyik miniszterhez is, végső soron a miniszterelnök a felelős.

Ez nagy teher; van, akit bele is nyom a földbe, és van, akit föllelkesít. Én azt tartom a miniszterelnök elsőrendű felelősségének, hogy valamely módon megértse, előre elgondolja, hogy milyen idők várnak ránk, és felkészítse erre a magyarokat. A jövő megértése, mint feladat, megtanítja az emberrel, hogy egyedül sohasem lehetsz elég okos. A sikeres kormányzáshoz a minisztereken túl szakértők, tanácsadók és szellemi emberek tucatjaira van szükség. Szerencsére Magyarország sohasem volt híján kiváló koponyáknak, én is számítok rájuk a munkám során

– fogalmazott Orbán Viktor.

A miniszterelnök szerint a veszélyek korába léptünk, majd beszédében részletesen is kitért rá, hogy milyen kihívások állnak az új kormány előtt.

„A háború és a válaszként adott európai szankciós politika energiaválságot idézett elő. Az energiaválság és az amerikai kamatemelések együtt elhozták a magas infláció korszakát. Mindez együtt el fogja hozni a recesszió, a gazdasági visszaesés időszakát, amikor a gazdasági teljesítmény csökkenése, stagnálása és csekély emelkedésének évei váltogatják majd egymást Európában. Kiújulhatnak fenyegető járványok. A gazdasági visszaesés mélyülhet. A gazdag országok felé tektonikus erővel felerősödik a migráció. Mindennek tetejébe egy elhúzódó és világméretű kiterjedéssel fenyegető, valóságos háború zajlik a keleti szomszédunk földjén. Egy háborús évtized képe bontakozik ki a szemünk előtt” – fejtette ki Orbán Viktor.

Hangsúlyozta, hogy Magyarországnak ezekre a kihívásokra kell felkészülnie. „Ebben a zűrzavarban kell kijelölnünk az irányt, és megalkotnunk a saját politikánkat” – tette hozzá a miniszterelnök, aki szerint az előttünk álló háborús évtized képéhez hozzátartoznak „a nyugati világ meg-megújuló öngyilkossági hullámai is”. Ilyen öngyilkossági kísérletnek látja Európa migrációhoz való hozzáállását, a „genderőrületet”, a liberális Európa programját, amely túllép a Nyugatot eddig megtartó kereszténységen és nemzetállamokon, „és semmit sem ültet a helyükre”.

Orbán Viktor következtetése, hogy egyszerre sújtanak bennünket gazdasági bajok, háborús veszélyek, „Európa belső szellemi gyengesége és Brüsszel politikai tévedései”.

Az új kormány összetétele

A május 16-i héten hallgatták meg a parlament illetékes bizottságai az új kormány miniszterjelöltjeit, május 17-én az ellenzéki kritikák kíséretében a kormánypárti parlamenti többség elfogadta az új minisztériumi struktúrát.

Az új kormány minisztériumai: Agrárminisztérium, Belügyminisztérium, Építési és Beruházási Minisztérium, Honvédelmi Minisztérium, Igazságügyi Minisztérium, Kulturális és Innovációs Minisztérium, Külgazdasági és Külügyminisztérium, Miniszterelnöki Kabinetiroda, Miniszterelnökség, Pénzügyminisztérium, Technológiai és Ipari Minisztérium.

Az ötödik Orbán-kormány miniszterei:

  • Semjén Zsolt – általános miniszterelnök-helyettes, nemzetpolitikáért, nemzetiségpolitikáért, egyházpolitikáért és egyház-diplomáciáért felelős miniszter
  • Nagy István – agrárminiszter
  • Pintér Sándor – belügyminiszter
  • Lázár János – építési és beruházási miniszter
  • Szalay-Bobrovniczky Kristóf – honvédelmi miniszter
  • Varga Judit – igazságügyi miniszter
  • Csák János – kulturális és innovációs miniszter
  • Szijjártó Péter – külgazdasági és külügyminiszter
  • Rogán Antal – a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője
  • Gulyás Gergely – Miniszterelnökséget vezető miniszter
  • Varga Mihály – pénzügyminiszter
  • Palkovics László – technológiai és ipari miniszter
  • Nagy Márton – gazdaságfejlesztési miniszter
  • Navracsics Tibor – területfejlesztési és az uniós források felhasználásáért felelős miniszter

Az Országgyűlés bizottságaiban zajlott meghallgatásokon több tárcavezető is bemutatta leendő államtitkárait.

Lázár János korábbi államtitkára, Csepreghy Nándor lesz az építési és beruházási miniszterhelyettes, Juhász Tünde, a Csongrád Megyei Kormányhivatal vezetője a közigazgatási államtitkár, a beruházásokért Nagy Bálint keszthelyi fideszes országgyűlési képviselő, míg az építészet ügyéért Lánszki Regő építész felel majd.

Gulyás Gergely helyettese, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára Fürjes Balázs – az előző ciklusban Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár – lesz. A közigazgatási államtitkárságot továbbra is Janó Márk Ádám látja el, György István marad a területi közigazgatásért felelős államtitkár, és Gulyás Gergely ezután is számít civil ügyekben Szalay-Bobrovniczky Vince helyettes államtitkár munkájára.

A Pintér Sándor vezette Belügyminisztérium parlamenti államtitkára Rétvári Bence, a köznevelési államtitkára Maruzsa Zoltán lesz. Az egészségügyért felelős pozíció várományosa Takács Péter, aki eddig az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) Alap- és szakellátásért felelős főigazgató-helyetteseként dolgozott, tíz évig volt a Magyar Orvosi Kamara országos elnökségének tagja is.

A Varga Mihály irányítása alatt álló Pénzügyminisztériumban az államháztartásért továbbra is Banai Péter Benő, az adópolitikáért pedig Izer Norbert felel majd államtitkárként.

Navracsics Tibor portfóliója a területfejlesztés és az uniós források felhasználása, de önálló tárca híján szervezetileg a Miniszterelnökséghez tartoznak. A miniszter munkáját három államtitkár segíti: az uniós forrásokkal Ágostházy Szabolcs, a parlamenti államtitkári feladatokkal Latorcai Csaba, a területfejlesztéssel Mayer Gábor foglalkozik.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf, az új honvédelmi miniszter parlamenti államtitkárának Vargha Tamást, a Külgazdasági és Külügyminisztérium polgári hírszerzésért felelős államtitkárát kérte fel, aki korábban már betöltötte a HM parlamenti államtitkári posztját.

Palkovics Lászlónál (Technológiai és Ipari Minisztérium) a tárcán belül Koncz Zsófia parlamenti államtitkár lesz, Vitézy Dávid a közlekedésért, Steiner Attila az energetikáért és a klímaügyekért, Kutnyánszky Zsolt az iparpolitikáért, foglalkoztatásért, digitalizációért, Raisz Anikó a környezetvédelemért felel államtitkárként. A közigazgatási államtitkár Gazsó Balázs lesz.

Szijjártó Péter, a Külgazdasági- és Külügyminisztérium vezetője bizottsági meghallgatásain annyit árult el, hogy Süli János, aki az előző ciklusban a paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszter volt, a külügyi tárca államtitkáraként dolgozik tovább a projekten.

Varga Judit marad igazságügyi miniszter, ahogy marad a minisztérium parlamenti államtitkára a Völner Pál helyére érkezett Répássy Róbert. A közigazgatási államtitkár Salgó László Péter lesz, Bóka János viszi az európai ügyeket, aki eddig a miniszterelnök európai uniós kérdésekért felelős államtitkára volt.

A kormányzati szerepet először ellátó Nagy Márton kapta a gazdaságfejlesztési területet, helyettese és egyben egyik államtitkára Fónagy János lesz, másik két államtitkára Lóga Máté és Túri Anikó.

Csák János, a leendő kultúráért és innovációért felelős miniszter a meghallgatásán egyedül Hoppál Péterről beszélt, aki kulturális államtitkár lehet, de mögötte ült a teremben György László, Hankó Balázs, Pölöskei Gáborné és Vitályos Eszter is.

Nagy István agrárminiszter egyik államtitkárjelöltje az a Farkas Sándor, aki eddig parlamenti államtitkár és miniszterhelyettes volt a tárcánál.

Rogán Antal miniszteri meghallgatásán ismertette, hogy bővítenék a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok által ellátott feladatok körét, jelentősen bővül majd a Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemző Központ feladatköre, és kialakítanak egy nemzeti információs központot is. A munkát Papp Károly, a Belügyminisztérium korábbi államtitkára fogja irányítani.

Novák Katalin köztársasági elnök hétfőn aláírta és elrendelte a kihirdetését a minisztériumok felsorolásáról szóló törvénynek. Legkorábban kedden, 16 órától kerülhet sor az új kormány minisztereinek eskütételére, ezt megelőzően a parlamenti napirend alapján a miniszterelnök is felszólal és bemutatja minisztereit.

(Borítókép: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök a kormányalakításról folytatott megbeszélésen a Karmelita kolostorban 2022. május 11-én. Fotó: Benko Vivien Cher / MTI)