Kiderült Orbán Viktor esti programja
További Belföld cikkek
- Két új fejlesztés is kezdődhet a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren
- Jöhet az előrehozott választás? Már most azonnal feloszlatná a Parlamentet a DK
- Elhagyta 60 évvel fiatalabb felesége a volt fideszes polgármestert
- Baleset történt az M1-esen, több kilométeres a torlódás
- Gyurcsány Ferenc: Félremegy a Telex tisztessége, becsülete
„Összetartozunk” – ezt írta Facebook-oldalán Orbán Viktor a nemzeti összetartozás napján, az első világháborút lezáró trianoni békediktátum aláírásának 102. évfordulóján.
A miniszterelnök posztjában az Akik a hazára voksoltak – Sopron 1921 című dokumentumfilm előzetesét is megosztotta, az 52 perces, Bárány Krisztián által rendezett és írt dokumentumfilmet ma 19 óra 40 perckor mutatják be a Dunán.
Az MTVA közleményben azt írta, hogy az országos tévépremierben látható alkotás Magyarország első, sorsdöntő soproni népszavazásáról és előzményeinek történetéről szól. Mint ismert, 1921. december 14–16. között a helyi magyarság, valamint a régióban élő németek és horvátok többsége voksolt arra, hogy az 1919-ben Ausztriához csatolt terület mégis Magyarországhoz tartozzon.
Orbán Viktor mellett más politikusok, pártok is megemlékeztek a trianoni békediktátum aláírásáról, posztjaikat, közleményeiket ebben a cikkben gyűjtöttük össze.
Hatalmas veszteség
Mint ismert, a trianoni béke feltételeit a magyarok részvétele nélkül határozták meg az 1919–20-as párizsi békekonferencián, ahol a győztes nagyhatalmak Európa új rendjéről döntöttek. A szerződés kimondta, hogy az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlott, ennek következményeként Magyarország – Horvátország nélküli – területét 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakosságát 18,2 millióról 7,6 millióra csökkentették. Végeredményben a magyar állam elvesztette területének mintegy kétharmadát, iparának 38, nemzeti jövedelmének 67 százalékát.
A trianoni szerződés az etnikai állapotokat, az 1910. évi népszámlálási adatokat sem vette figyelembe, így mintegy
3,2 millió magyar, a magyarság harmada került az új határokon túlra, felük összefüggő tömbben, a határok mentén.
Június 4-én, a nemzeti összetartozás napján évről évre számos megemlékezést rendeznek. Két évvel ezelőtt a trianoni békediktátum századik évfordulóján a budapesti Kossuth téren elkészült Nemzeti Összetartozás Emlékhelyet a koronavírus-járvány miatt csak augusztus 20-án avatták fel.
(Borítókép: Orbán Viktor. Fotó: Benko Vivien Cher / MTI)