További Belföld cikkek
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: Önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
- Több autópályán balesetek okoztak torlódást, Budapesten felborult egy autó
- A Bimbó utcai anyagyilkos azt állítja, hogy muszáj volt elkövetnie a gyilkosságot
Két héttel ezelőtt bejárta az országos sajtót, hogy meghalt egy négyéves kislány, akit több órára egy buszban felejtettek egy iskolai kiránduláson.
A Nébih most a hasonló tragédiák elkerülése érdekében adott ki figyelmeztetést, kiegészítve azzal, hogy a kisállatokat (elsősorban a kutyákat) sem szabad a járművekben hagyni. A hivatal a matricakampányt már 2017 óta megszervezi. Azt írták, hogy „még csak kánikula sem kell ahhoz, hogy a napon álló, zárt autóban akár 10 perc múltán életveszélyesen magas legyen a hőmérséklet”.
30 Celsius-fokos melegben pedig ugyanennyi idő alatt 70 Celsius-fokra forrósodhat az autó belseje. Az ennyire magas hőmérsékletnek kitett kisgyermek vagy háziállat szervezetét rövid időn belül súlyos egészségkárosodás érheti, s akár halállal is végződhet a pár percnyi figyelmetlenség
– fogalmaztak.
A matricákat egyelőre a Nébih honlapján, egy űrlapon lehet igényelni. A hivatal a magánemberek mellett a vendéglátó- és kereskedelmi helyeket is arra biztatja, hogy jól látható helyre (például az üzletek bejárati ajtajára) ragasszák ki ezt a matricát.
Mit kell tenni, ha mégis megtörténik a baj?
A Nébih azt írta, hogy a hőguta tünetei a kutyáknál az alábbiak:
- ijedt és zavart a tekintete,
- az állat nyugtalan vagy elfekszik,
- zihál, szaporán lélegzik, fújtat,
- csorog a nyála, vagy hány,
- a testhőmérséklete 42 Celsius-fok fölé emelkedik.
Ebben az esetben az elsődleges cél a testhőmérséklet gyors és hatékony csökkentése, míg a kutya eljut az állatorvoshoz. Erre különböző módszereket alkalmazhatunk: nedves textillel (lepedővel, törölközővel) tekerjük be a testét, vagy fokozatosan csökkenő hőmérsékletű vízzel hűtsük. Ha van kis medencénk, töltsük meg vízzel, és fektessük bele, de jó szolgálatot tehet a benzinkutakon vásárolható, nagy jégkockacsomag is, amelyből tegyünk párat (testmérettől függően) a kutya teste köré.
A Nébih – amellett, hogy az állatokat ne zárják az autóba – azt is kérte, hogy a gazdák az alábbiakra is figyeljenek a hőségben:
- Kánikulában ne futtassuk kutyánkat, sétálni is csak a kora reggeli és esti órákban vigyük!
- A szívbeteg és az idős kutyákra különös gondot kell fordítanunk, hiszen ők érzékenyebbek a melegre.
- Ha a kertben, szabadon tartjuk kutyánkat, mindig legyen számára árnyékos, hűvös hely, ahol a hőség elől menedéket talál.
- Mindig legyen az itatótáljában friss ivóvíz!
- A nagy melegben a kutyák étvágya is lecsökken, ezért etetni több részletben, az esti és a reggeli órákban célszerű.