Kiderült, miért terjedhet ilyen gyorsan Magyarországon a májgyulladás
További Belföld cikkek
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
- Jön a havazás Budapesten is, figyelmeztették a lakosságot
2022-ben eddig 346 megbetegedést regisztráltak, holott 2020-ban például csak 28 ilyen eset volt. Az országos tiszti főorvos közölte: elképzelhető, hogy megjelent egy új vírusvariáns Magyarországon, és ezért nőtt most a megbetegedések száma.
Az ATV Híradó kérdésére Pusztai Erzsébet infektológus azt mondta: a vírus már évtizedek óta jelen van, és sokan már a gyermekkorukban átesnek rajta tünet nélkül, emiatt pedig a lakosság egy része védett lehet a fertőzés ellen. A vírus mostani gyorsabb terjedésének szerinte az lehet az oka, hogy a vizek melegebbek, és
a kisebb tavakban, a meleg vízben hosszabb ideig maradhat fERTŐZŐKÉPES A vírus.
Mindeközben Rusvai Miklós állatorvos-virológus – ugyancsak az ATV Híradónak nyilatkozva – azt mondta, hogy a betegség leggyakrabban higiéniás problémáknál szokott jelentkezni, „például árvizeknél, vagy akkor, ha fekáliával, szennyvízzel öntöznek gyümölcsöket, zöldségeket”.
Ócsai Lajos, az egykori ÁNTSZ nyugalmazott járványügyi főosztályvezetője pedig hangsúlyozta: amikor a komoly klinikai tünetek megjelennek, akkor már a beteg gyakorlatilag nem fertőz, jellemzően az ezt megelőző egy hétben adják tovább a betegek a vírust.
A mostani, Európa számos országában észlelt megbetegedéseknél az eddigiekhez képest az is szokatlannak mondható, hogy ez a vírus számos esetben már a gyermekeknek is súlyos, májátültetést eredményező megbetegedést okozott, néhányan pedig bele is haltak a kiskorúak közül a fertőzésbe.
(Borítókép: Carlos Jasso / Bloomberg / Getty Images)