Minden idők legnehezebb tanévére készülnek a családok
További Belföld cikkek
- 300 milliárd forintért takaríthatja a kórházakat egy cég a következő négy évben
- Havazás várható Magyarország egy részén
- Bejelentett egy szivárgást a gázműveknek, a kocsijára terhelték a költségeket
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
„Nehéz időszakon vannak túl a családok, és tartunk attól, hogy a tanév sem lesz zökkenőmentes” – jelentette ki az Index megkeresésére Miklós György, a Szülői Hang Közösség társalapítója.
Az édesapa felidézte, hogy az infláció, a katatörvény és a rezsiárak emelkedése már eleve sok családban feszültséget, bizonytalanságot okozott nyáron, a szülők egy része úgy véli, hogy az oktatási intézményekben is bármikor előállhatnak váratlan helyzetek.
Sorra érkeznek a hírek arról, hogy az intézményvezetők milyen vészforgatókönyveket találnak ki arra az esetre, ha az iskola energiaellátását a téli hónapokban nem tudják biztosítani. Bár Maruzsa Zoltán azt közölte, hogy a közoktatásban az energiaválság miatt nem lesz digitális oktatás vagy hatnapos munkahét, a szülők egy része ezt már csak nagyon nehezen tudja elhinni, ráadásul az intézményvezetői beszámolókból is másra lehet következtetni
– mondta a Szülői Hang Közösség társalapítója.
Hangsúlyozta, hogy bár az online oktatásnak a diákok, a szülők és a tanárok sem örülnének, az átállás összességében még mindig kisebb gondot jelentene, mint a pedagógushiány, ami már egyre több nehézséghez vezet a nagyvárosokban.
A tanárhiány a következő hetekben fog kicsúcsosodni igazán, amikor a diákok kézhez kapják majd az órarendjüket. Sok osztály fog azzal szembesülni, hogy a kedvenc tanárnője már nem dolgozik az intézményben, mert átigazolt egy olyan munkahelyre, ahol a korábbinál jobban megbecsülik. Kérdés, hogy a pályaelhagyó pedagógusokat miként tudják, tudják-e egyáltalán pótolni, vélhetően sok helyen csak tűzoltás lesz, bevett módszer lehet például a csoportösszevonás
– jelezte Miklós György.
Emlékeztetett, hogy a Szülői Hang Közösség tagjaival közösen nemrég megfogalmaztak egy 12 pontból álló útmutatót, amellyel a családok a pedagógushiány ellen tudnak küzdeni.
Ebben többek között azt tanácsolják a szülőknek, hogy a hiányzó tanárokat minden esetben dokumentálják az ombudsmannál, emellett hangsúlyozták, hogy az intézményvezetőnél, fenntartónál is lehet panaszt tenni. Az útmutatóban szerepel továbbá az is, hogy a szülők építsenek aktív közösséget helyi szinten.
Mint ismert, a diákok már tavasszal, a határozatlan ideig tartó sztrájk alatt is megmutatták, hogy kiállnak tanáraik mellett, a Diákok a Tanárokért csoport az ősz közeledtével pedig azt kérte, hogy aki csak teheti, az évnyitóra kockás ingben menjen. Ez a csoport szervezi egyébként azt a szeptember 2-i tüntetést is, amelyet a Szent István téren tartanak.
Egyre több költségük van a családoknak
A Szülői Hang Közösség társalapítója beszélt arról is, hogy a tanárhiány miatt egyre kevesebb figyelem jut egy-egy gyerekekre, és az is előfordul, hogy angolórára nem szakos tanárt küldenek be.
„Emiatt sok szülő kénytelen magántanár fogadni, ami anyagilag igencsak megterhelő, főleg most, hogy minden más is drágul” – mondta Miklós György, utalva arra, hogy a családok idén a tanszereket is drágábban tudták beszerezni, de emelkedik a menza ára is, ami egy többgyermekes családnál havi szinten komoly pluszköltséget jelenthet.
Az iskolakezdéshez kapcsolódó egyéb fontos tudnivalókat ebben a cikkben gyűjtöttük össze.
(Borítókép: Maja Hitij / Getty Images)