Megjelentek a részletek, így alakulnak a szünetek a teljes tanévben
További Belföld cikkek
- Egy volt londoni nagykövet kerülhet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat élére
- Több év börtönt kaphat a nő, aki eszméletlenre verte lánya iskolatársát
- Egekbe szökött a tankerületek adóssága
- Karácsony ajándék nélkül: több százan tehettek panaszt eltűnt vagy kifosztott csomagjaik miatt
- Beperelte a magyar államot a bőnyi rendőrgyilkos, hamarabb szeretne szabadulni
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón bejelentette, hogy az energiaválság miatt megváltozik a 2022/2023-as iskolai tanév rendje. Az őszi szünet rövidebb lesz vagy akár el is maradhat egyes iskolákban, míg a téli szünet takarékossági okokból jóval tovább tart majd.
A csütörtökön kiadott Magyar Közlönyben már elolvasható a legfrissebb kormányrendelet a 2022/2023-as tanév rendjére alkalmazandó veszélyhelyzeti szabályokról. Eszerint a 2022/2023-as tanévben két alkalommal kell legalább hat összefüggő napból álló tanítási szünetet biztosítani.
A magyar kormány döntése alapján a következőképpen változtak a jelenlegi tanév legfontosabb dátumai:
- A tanév 2023. június 16-ig tart. (A végzősök esetében a középfokú iskolák esetén május 4-e, a két évfolyamos részszakmára való felkészítést folytató szakiskolákban május 31-e lesz a tanév utolsó napja.)
- A hétvégét és a hivatalos ünnepnapokat nem számítva az idei őszi szünet akár el is maradhat egyes iskolákban. A Magyar Közlönyben szereplő szövegrész szerint őszi szünet nem adható ki. Ettől a nemzetiségi oktatásban részt vevő iskolák sem térhetnek el. Az intézményvezetők az október 31-ei munkaszüneti és november 1-jei ünnepnapot saját hatáskörben kiegészíthetik igazgatói szünettel. Mivel központi előírás nincs, iskolánként és óvodánként változhat, hogy lesz-e idén őszi szünet vagy nem.
- A téli szünet december 22-én kezdődik és január 8-ig tart.
- A tavaszi szünet 2023. április 6. és 12. között lesz.
- A tanköteles tanulókat 2023. április 20–21-én kell majd beíratni az iskolákba.
- Az őszi érettségit 2022. október 14. és 27. között tartják, a szóbelik emelt szinten november 10. és 14. között, középszinten november 21. és 25. között lesznek. A tavaszi írásbeli időszak 2023. május 5-én kezdődik.
Petíciót indítanak
Korábbi cikkünkben beszámoltunk róla, hogy az Adom Diákmozgalom felháborítónak találta a kormány döntését, ezért petíciót indított az őszi szünet elhalasztása miatt, amely a honlapjukon lesz elérhető.
Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint, amióta elkezdődött az új tanév, minden napra jutott egy bomba, ezzel a módosítással pedig csak tovább nőtt a bizonytalanság a tanárokban, a szülőkben és a gyerekekben is.
Bármikor elrendelhetik a digitális oktatást
A Magyar Közlönyben július végén megjelent egy rendelet, mely lényegében kimondta, hogy az oktatási intézményekben bármikor elrendelhetik a digitális oktatást.
„Ha az iskola ellenőrzési körén kívül eső elháríthatatlan ok miatt az iskola működtetése nem lehetséges, az iskola igazgatójának jelzése alapján a köznevelésért felelős miniszter az érintett iskolában, feladatellátási helyen, évfolyamon vagy osztályban határozott időre tantermen kívüli, digitális munkarendet rendelhet el” – olvasható a rendeletben.
MÍG A KORÁBBI ÉVEKBEN A KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY INDOKOLTA AZ ONLINE OKTATÁS BEVEZETÉSÉT, ADDIG IDÉN A JELENLÉTI TANÍTÁSNAK MÁR INKÁBB A DRASZTIKUSAN EMELKEDŐ REZSIÁRAK TEHETNEK BE.
A kormány júliusban jelentette be, hogy módosul a rezsicsökkentés. Az új szabályok értelmében a lakossági átlag felett fogyasztóknak piaci árat kell fizetniük. A Belügyminisztérium nem sokkal a bejelentés után levelet küldött a tankerületeknek, ebben a tárca azt írta, hogy „haladéktalanul fel kell mérni az intézményekben a gázról fatüzelésre történő átállás mihamarabbi lehetőségét, kályhák beszerzésével”.
Újabb pedagógussztrájkot jelentettek be
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete október 5-re – az oktatás világnapjára – egy újabb, országos sztrájkot jelentett be. A szervezet arról számolt be, hogy a gördülő sztrájk mellett „rendszeresen meg fognak nevezni olyan napokat, amikor országos munkabeszüntetésre hívják az oktatásban dolgozókat”.
A PDSZ ezért azt kérte a tanároktól, hogy
AZNAP AZ ÓVODÁKBAN, ISKOLÁKBAN, KOLLÉGIUMOKBAN, SZAKSZOLGÁLATOKON NE VEGYÉK FEL A MUNKÁT.
(Borítókép: Vajda János/MTI)