- Belföld
- pedagógus
- pedagógusok szakszervezete
- pedagógusok demokratikus szakszervezete
- sztrájk
- diákok
- polgári engedetlenség
- szolidaritás
- élőlánc
Fél napja tart a sztrájk, mutatjuk, mi történt délelőtt
További Belföld cikkek
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
- Jön a havazás Budapesten is, figyelmeztették a lakosságot
- Négyes karambol történt az M5-ös autópályán
- Magyar Péter miatt zárhatták le a Vas vármegyei gyermekotthonokat is
Szerda reggel országos sztrájk indult a hazai iskolákban. A munkabeszüntetés szervezője, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete azt kérte az óvodai, iskolai, kollégiumi és szakszolgálati dolgozóktól, hogy a mai napon ne vegyék fel a munkát.
A sztrájk mellett számos iskolában polgári engedetlenségi akciót is hirdettek, a Tanítanék Mozgalom tájékoztatása szerint ezt a tiltakozási formát 83 intézményből 947 tanár választotta.
Emellett a fővárosban és vidéken is több szolidaritási akciót tartottak, élőláncot alakítottak többek között Budapest belvárosában, a XVII. kerületben és Csepelen is, Pécsen pedig virrasztást tartottak.
A tanárok és a diákok mellett sok szülő, támogató is utcára vonult, arra a kérdésre, hogy miért döntöttek a tiltakozás mellett, az egyik édesanya azt felelte:
Két gyermekem van, a fiam tizedikes, és nincs fizikatanára ebben az évben. A lányom nyolcadikos, most fog középiskolába menni, de nem tudom, hogy lesz-e valaki, aki tanítja. Konkrétan mi is érezzük a problémákat, két családtagom is pedagógus volt, most nyáron, 25 év után mindketten felálltak. A bőrünkön érezzük a gondokat, megcsináltuk a transzparenst, ennyit tudunk tenni.
A Vörösmarty Mihály Gimnázium kezdeményezésére a Madách téren flashmobot tartottak, majd a tömeg a Belső-Pesti Tankerületi Központ elé vonult. Mint ismert, ez az a tankerület, amely felmentette a munkavégzés alól a Kölcsey Ferenc Gimnázium tanárait.
Helyszíni tudósítónk arról számolt be, hogy a diákok és a tanárok felolvastak egy nyilatkozatot, mely a következő sorokat tartalmazta:
- Mutassuk meg a tanárainknak, hogy mellettük állunk!
- Mutassuk meg az oktatáspolitikai vezetőknek, hogy a diákok és szülők a tanáraik mellett állnak!
- Nem rúghatják ki a tanárokat! Vonják vissza a már kirúgottak felmentését!
- Élhetőbb körülményeket a tanároknak és a diákoknak!
A tankerületi dolgozók egy darabig az ablakból figyelték az épület elé érkező tömeget, majd egyikük inkább úgy döntött, hogy besötétít.
Több ellenzéki politikus is kifejezte támogatását
Karácsony Gergely főpolgármester Facebook-oldalán azt írta: „Tanárok nélkül nincs jövő! Budapest a tanárokkal van.”
Mint ismert, a BKV-nál működő Egységes Közlekedési Szakszervezet már hétfőn felszólította a náluk dolgozó hivatásos sofőröket, illetve a főváros utcáin közlekedő civil autósokat, hogy október 5-én és 14-én, a pedagógussztrájk napjain délben dudaszóval fejezzék ki szolidaritásukat.
A délelőtti élőlánchoz csatlakozott több politikus, többek között a momentumos Orosz Anna, a párbeszédes Jámbor András, de a zuglói Szent István Gimnázium diákjaihoz csatlakozott Horváth Csaba, a XIV. kerület polgármestere is.
„Nekem is három gyerekem van, és szülőként felháborítónak tartom azt, hogy ma a közoktatásban a tanárokat, akik a jövőre készítik fel a gyermekeinket, sem erkölcsileg, sem anyagilag nem becsülik meg” – hangsúlyozta a politikus.
Délután is folytatódnak az akciók
A munkabeszüntetés után délután is folytatódnak az akciók, a két nagy pedagógus-szakszervezet az Alapvető Jogok Biztosa fővárosi, illetve vidéki kirendeltségeinek nyújtja be az összegyűjtött panaszokat, hogy felhívja a helyi problémákra a figyelmet.
15 órakor az óbudai iskolák közös szervezésében pedagógusok, diákok, szülők, szimpatizánsok, támogatók együtt keresik fel az Észak-Budapesti Tankerület óbudai központját, ahol beszédekkel, felszólalásokkal tarkított szerenáddal „kedveskednek” a tankerület igazgató asszonyának, Tamás Ilonának, valamint kollégáinak.
Ezt követően, 17 órakor hídfoglalás lesz a tanárokért a Grund szervezésében. Az esemény leírásában ismertetik: „Tartsatok velünk október 5-én (szerdán) 17 órától 19 óráig a Margit hídon, hogy újból megmutassuk a kormánynak, hogy a tanárok jelenlegi helyzete tarthatatlan, és hogy joguk van sztrájkolni, hiszen a sztrájk alapjog!”
A nap zárásaképp 19 órakor szolidaritási koncert is lesz a Kossuth téren.
Az Indexen folyamatosan követjük az eseményeket, percről percre tudósításunkat ide kattintva érheti el.
(Borítókép: Szollár Zsófi / Index)