- Belföld
- demokratikus koalíció
- dk
- árnyékkormány
- árnyékkormányinfó
- molnár csaba
- dobrev klára
- energiaválság
- egészségügy
Kálmán Olga nélkül, munkavállalói rezsitámogatással jött az Árnyékkormányinfó
További Belföld cikkek
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
- Pusztításba kezdett egy Zsiguli Budapesten, teli piroson vágódott be a másik autós elé
Az árnyékkormány tárgyalta a kormány egészségügyi rendszer átalakítására vonatkozó csomagját, de a saját javaslataikat csak a következő ülésén fogadják el. Molnár Csaba összefoglalóan elmondta, hogy a kormány javaslatai nem adnak megoldást az egészségügy nagy problémáira, „sokkal inkább tekinthetők egyrészt pótcselekvésnek, másrészt újabb gazdasági pozíciószerzési kísérletnek”.
Az árnyék-kancelláriaminiszter konkrétumokra is kitért, a DK álláspontja szerint többek között nincs szükség a háziorvosrendszer államosítására, a laborpiacot sem alakítanák át. Molnár Csaba leszögezte, hogy a megemelkedett rezsiköltségeket állami forrásból kell finanszírozni a háziorvosok, szakorvosi rendelők és kórházak esetében.
Fizetésemelést adnának az óvodákban dolgozóknak
Az árnyékkormány óvodákban dolgozókat érintő javaslatai:
- A pedagógus-előmeneteli rendszer szerint besoroltak garantált illetményét a kormány által ajánlott 10 százalékon felül további 45 százalékkal emelnék az óvodapedagógusoknál is.
- A nem pedagógus-munkakörben foglalkoztatottaknak is emelnék a bérét.
- Beépítenék a cafeteriába a lakhatási támogatást.
- Ha továbbképzési kötelezettséget ír elő az állam, akkor ehhez járjon továbbképzési támogatás.
- Az óvodai tanfelügyeleti rendszert meg kell szüntetni.
Foglalkoztatáspolitikai intézkedések
- Az álláskeresési járadék időtartamát 90 napról 270 napra emelnék, erről szólt az ellenzék korábbi népszavazási kezdeményezése. Mértékét a jogosult átlagkeresetének 70 százalékában, maximum a mindenkor hatályos bruttó minimálbér 120 százalékában állapítanák meg.
- Munkavállalói rezsitámogatást vezetnének be legfeljebb havi 50 ezer forint értékű adó és járulékmentes juttatásként. Home office esetén emelnék a támogatás összegét, a munkáltató által előírt kötelező otthoni munkavégzésnél kötelező lenne rezsitámogatást nyújtani.
- Álláshelyvédelmi támogatást adnának. Ez a támogatási forma az állásidőre járó munkabér összegének 70 százaléka, legfeljebb a mindenkori bruttó minimálbér kétszerese lehetne. A cégeknek cserébe vállalniuk kellene a foglalkoztatási kötelezettséget.
Molnár Csaba bejelentette azt is, hogy az árnyékkormány csatlakozik a Civil Minimum 2022 programhoz. Felkérték Arató Gergely kormányprogramért felelős árnyékminisztert, hogy kezdje meg az egyeztetéseket arról, hogy az árnyékkormány javaslatai közé hogyan tudnak bekerülni azok az elképzelések, amelyeket a civilek fontosnak tartanak.
Az árnyékkormány ülésén a fenti előterjesztések mellett tájékoztatókat is meghallgattak, ezekben érintették a pedagógussztrájk aktuális fejleményeit, a Vodafone-felvásárlást ellenző projektet, az uniós eljárásokat, az orosz–ukrán háborút, a Gazprom-megállapodást, a rezsiárak tömegsportra gyakorolt hatását, valamint Dobrev Klára tájékoztatást adott a nagykövetekkel folytatott egyeztetéséről.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)