Benyújtotta a kormány az egészségügyi átalakításról szóló törvényjavaslatot

DBZOL20210218004
2022.11.16. 08:09
Átalakítás előtt áll a hazai egészségügy. A háttérben már hónapok óta folynak az egyeztetések, a kormány most pedig be is nyújtotta azt az átfogó, az ellátórendszer szinte minden területére kiterjedő törvényjavaslatot, melyet már a tervezési szakaszban is számos kritika ért.

Benyújtotta a kormány az egészségügyi átalakításról szóló törvényjavaslatot. A módosító általános indoklása szerint a javaslatok érintik az egészségügyi ellátórendszer szinte valamennyi szegmensét.

Az egyes változtatások főbb elemei a következők:

  • egészségügyi alapellátás terén a praxiskörzetek meghatározása során állami szerepvállalás biztosítása,
  • az ügyeleti rendszerben az állami mentőszolgálat szerepének bővítése,
  • az alapellátásban jogszabályban előírt feltételeknek megfelelő szoftver használata,
  • a járóbeteg-ellátásban az állami szerepvállalás növeléséhez szükséges intézkedések biztosítása,
  • a fekvőbeteg-ellátásban a segítő személyre vonatkozó szabályok bevezetése, az egészségügyi dolgozók minősítésére vonatkozó szabályainak kibővítése, egészségügyben történő közreműködési jogviszonyok felszámolása,
  • a szakápolási rendszer átalakítása.

Kritika a MOK részéről

Mint arról korábban beszámoltunk, a Magyar Orvosi Kamara közleményben tájékoztatott arról, hogy bár fontosnak tartják az egészségügyi átalakítást, az eddig megismert formájában azt nem támogatják.

„A MOK elnöksége a magyar orvostársadalom széles körének bevonása, a vélemények összegzése után nem támogatja az egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvénytervezet jelen formájának parlament elé terjesztését, annak egyes, az ellátásbiztonságot és az orvoskollégák közellátásban maradását veszélyeztető rendelkezései miatt” – hangsúlyozta a MOK, hozzátéve, hogy „a tervezett, hatástanulmányokat nem ismertető, erőltetett ütemű átalakítás jelentős kockázatokat rejt”.

(Borítókép:  Balogh Zoltán/MTI)