A kormány ezentúl másképp támogatja a Magyarországon tartózkodó külföldi fegyveres erőket
Kormányrendelet jelent meg a Magyar Közlönyben arról, hogy Magyarország milyen támogatást nyújt az átmenetileg Magyarországon tartózkodó külföldi (NATO-szövetséges) csapatoknak.
A rendelet kiterjed
- a minisztériumokra,
- a területi védelmi bizottságra,
- a helyi védelmi bizottságra,
- a főpolgármesterre és a polgármesterre,
- a honvédelemért felelős miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetre és a honvédségi szervezetre,
- a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló szervre és
- a gazdasági és anyagi szolgáltatásra kötelezettre.
A rendelet – mely már hatályba is lépett – részletesen leírja, hogy a hazánkban tartózkodó külföldi fegyveres csapatok miként tudnak támogatást igényelni Magyarországtól.
Ehhez elsőként be kell nyújtaniuk a befogadó nemzeti támogatást igénylő levelet, majd meg kell kötni egy úgynevezett egyetértési megállapodást, mely a támogatás általános feltételeit, így a műveleti, a logisztikai, a pénzügyi és a jogi kereteket, valamint a költségtérítés alapelveit is tartalmazza. A NATO-szövetséges csapatoknak egy koncepcionális igényjegyzéket is ki kell adni, mely magába foglalja az általuk igényelt anyagi erőforrást, szolgáltatást és infrastruktúrát.
A befogadó nemzeti támogatásokról néhány – kifejezetten a honvédelmi miniszter feladatkörébe tartozó – kivétellel a kormány dönt:
- meghatározza a befogadó nemzeti támogatás előkészítésének és nyújtásának feladatát,
- kijelöli azt a szervezetet és önálló szervezeti egységet, valamint ennek területi szervét, amely a befogadó nemzeti támogatás feladatában részt vesz,
- összeállítja a befogadó nemzeti támogatás nyújtásával kapcsolatos tervet,
- és a folyamat során több ízben együttműködik a honvédelemért felelős miniszterrel.
A záró rendelkezések szerint a fentiek alapján hatályát veszti az a korábbi, befogadó nemzeti támogatásról szóló rendelet, mely 2010-re nyúlik vissza.
(Borítókép: NurPhoto/Corbis via Getty Images)