Jelentős veszteségeket szenvedett a Fidesz, de az ellenzék így is sokkal gyengébb
További Belföld cikkek
- Kisbusz ütközött kamionnal az M1-es autópályán, heten megsérültek
- Lázár Jánosék teljesen központosították a kommunikációt, tömegesen mondtak fel a munkatársak
- Meghalt Strasser Tibor sztárügyvéd
- Látogatási korlátozást vezetnek be a szabolcsi kórházcsoport tagintézményeiben
- Áprilisig meghosszabbították a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatását
Májusban a Fideszt még a felnőtt népesség 46 százaléka támogatta, szeptemberben azonban már 37 százalékon állt, most 33 pedig százalékon.
A Fidesztől május óta eltávolodó szavazók száma egymillió fő, de 2,7 milliós táborával így is kimagaslik a politikai mezőnyből. Az ellenzék tavasz óta számottevő módon nem erősödött, a pártnélküliek csoportja viszont érdemben bővült: húszról harminc százalékra
– közölte a Závecz Research.
- A kutatóintézet felmérése szerint a Demokratikus Koalíció támogatottsága valamelyest emelkedett: májusban kilenc, most tizenegy százalékot ért el a teljes választói körben.
- A sorban a Mi Hazánk következik, tavasszal öt százalékot ért el, novemberben hatszázalékos.
- A Momentum és a Jobbik fél éve öt százalékon állt, ezúttal négyszázalékosak.
- Május óta változatlan szinten, négy százalékon található az MSZP.
- Az LMP-t és a Kétfarkú Kutya Pártot tavasszal a választókorúak két-két százaléka támogatta, ebben a hónapban három-három százalék.
- A Párbeszéd támogatóinak aránya fél éve és most is egy százalék.
Gyengült a Fidesz, de nincs veszélyben
„A Fidesz visszaesését a nyári időszakban főképpen az alapfokú végzettségűek és a szakmunkás-képzettségűek körében, a kis-közepes városokban és a falvakban figyelhettük meg” – olvasható a Závecz Research közleményében.
A kutatóintézet azt is hozzátette: az utóbbi két hónapban a vidéki városokban további jelentős veszteségek érték a Fideszt – 35-ről 27 százalékra szűkült a támogatói kör, az alacsonyabb státuszúaknál csak minimális, egy-két százalék volt az elvándorlás, a községekben pedig megállt a szavazótábor csökkenése.
Korábban nem érzékelt változást regisztráltak ősszel, amikor a fiatalok közül távolodtak el sokan a kormánypárttól: szeptemberben a harminc év alattiak 35 százaléka támogatta a Fideszt, most 25 százaléka.
A választások óta eltelt időszakot összegezve a Závecz Research szerint az látható, hogy csaknem mindegyik társadalmi rétegben meggyengült a kormánypárt, de vezető pozíciója sehol nincs veszélyben.
A Fideszt legkisebb arányban a kis-közepes városokban élők (27 százalékuk), a fővárosiak (30 százalékuk), valamint a 30 év alattiak támogatják (25 százalékuk). Ezekben a csoportokban a DK követi a kormánypártot (a fiatalok körében a Momentummal holtversenyben), de nagyjából feleannyi szavazójuk van, mint a Fidesznek.
Mi gátolja az ellenzék erősödését?
A Závecz Research következtetése ez: ha újra összeállna az áprilisi választás ellenzéki összefogása (és jelenlegi támogatóikat mechanikusan összeadnák), akkor e három csoportban megelőznék a Fideszt, de a társadalom más rétegeiben alulmaradnának.
A kormánypárttól sokan eltávolodtak, de továbbra is igaz, hogy a kitartó szavazók aktívabbak, mint az ellenzék támogatói
– szögezte le a kutatóintézet, amely arra is rámutatott, hogy ennek az elszántságnak köszönhető, hogy a biztos részvételt ígérő, pártok között választók csoportjában
- 50 százalékot kap a Fidesz,
- a második helyen a DK áll 17 százalékkal,
- az aktív szavazók csoportjában a harmadik legerősebb párt a Mi Hazánk nyolcszázalékos eredménnyel,
- a Momentum hat, az MSZP és a Jobbik öt-öt százalékos. E pártokat az LMP és a Kétfarkú Kutya Párt követi három-három százalékkal, a Párbeszéd ezúttal egyszázalékos.
A Závecz Research szerint az ellenzék erősödésének elmaradása azért is feltűnő, mert a közhangulat jelentősen romlott tavasz óta.
Májusban az emberek 52 százaléka érzékelte úgy, hogy rossz irányba mennek a dolgok az országban, szeptemberben jóval többen, 62 százalék. A kedvezőtlen vélemények aránya azóta tovább nőtt, jelenleg a lakosság 71 százaléka negatív folyamatokat érzékel.
Az ország működéséről pozitívan nyilatkozók aránya egyre csökken: a tavaszi 41 százalékról szeptemberig 31 százalékra, majd mostanáig 23 százalékra esett.
Az egyes ellenzéki pártok támogatóinak 90-95 százaléka negatívan értékeli az ország jelenlegi helyzetét, ahogy a pártnélküliek óriási többsége is kritikus – 86 százalékuk.
A kormánypárti szavazók többsége – 61 százaléka – elégedett az országban zajló történésekkel, de egyharmaduk szerint rosszul alakulnak hazánk ügyei.
Az elmúlt két hónapban a kormánypártiak is borúlátóbbá váltak, szeptemberben ugyanis még 72 százalékuk nyilatkozott pozitívan és 24 százalékuk negatívan.
„A rossz közhangulat miatt az ellenzéknek lehetne növekedési potenciálja, de – számos más tényező mellett – a politikai érdeklődés aktuálisan alacsony szintje gátolja ezt. Az ellenzék elképzelhető szavazói alapvetően a pártnélküliek csoportjából mehetnének oda, körükben viszont nagy a közélet iránti érdektelenség – 54 százalékuk egyáltalán nem figyel a politika történéseire, további egynegyedük is csak minimális mértékben. Rendkívül passzívak is, csupán kilenc százalékuk menne el biztosan szavazni” – fejtette ki a Závecz Research.
A kutatóintézet adatfelvétele november 14. és 22. között zajlott, ezer főt kérdeztek meg, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik. A közvélemény-kutatás során kapott adatok ezerfős mintánál legfeljebb plusz-mínusz 3,2 százalékkal térhetnek el attól, amit akkor kapott volna a Závecz Research, ha minden választókorú személyt megkérdeznek az országban. Minden alkalommal más-más ezer főt kérdeznek meg személyes megkereséssel, kiválasztásuk az úgynevezett kétlépcsős rétegzett mintavétellel, a teljes véletlent biztosító módszerrel történik, azaz minden felnőtt magyar állampolgárnak azonos esélye van a mintába kerülésre.
Nemrégiben az IDEA Intézet is közzétette friss felmérését, amely szerint megállt a Fidesz támogatottságának zuhanása, sőt – hibahatáron belül, de – még növelte is a támogatottságát a kormánypárt.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)