Emelkedik a kistelepülések lélekszáma
Gyopáros Alpár a programban felújított települési főút ünnepélyes átadóünnepségén azt mondta: a Magyar Falu Program 2018–2019-es megindításával a kormány deklarálta azt a célt, hogy jelentős demográfiai fordulatot szeretne végrehajtani a hazai kistelepüléseken, ellensúlyozva az évtizedek óta zajló népességcsökkenést.
Ennek az eredménye már ma is látható: az alig több mint három éve futó program eredményeként a 2500, korábban csökkenő lélekszámú kistelepülésből 1200-on már tendenciózusan növekszik a lélekszám
– ismertette a kormánybiztos, hozzátéve: a falvak felénél három év alatt elérték ezt a fordulatot, tehát érdemes folytatni a programot.
Tízszázalékos népességnövekedést is jegyeztek
A politikus úgy fogalmazott, hogy a népességszám emelkedése Kóspallag esetében is szembetűnő, 2003-ban a KSH adatai szerint nyolcszázan laktak a településen, egy évtizeddel később már csak hétszázan. A legfrissebb adatok szerint ez mára 770 főre emelkedett. Hozzátette, hogy ez azt jelenti, hogy három év alatt tíz százalékkal emelkedett a település lélekszáma.
Az elkövetkező években is a lehetőségekhez mérten továbbviszi a kormány a programot, és forrásokat biztosít a helyi intézmények és szolgáltatások fejlesztésére.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium (BM) parlamenti államtitkára, aki egyben a térség Fidesz–KDNP-s országgyűlési képviselője az MTI szerint elmondta, hogy a Magyar Falu Program keretében olyan projektek valósultak meg az elmúlt években, amelyek önerőből nem jöhettek volna létre.
Hozzátette, hogy lassan a programnak köszönhetően a településeken ugyanolyan közszolgáltatások érhetők el függetlenül attól, hogy mekkora léptékű a település. Egyre többen választják azt, hogy gyermekeik falusi környezetben nevelkedjenek – fűzte hozzá az államtitkár.