Bajor közmédia: Az EU-s pénz nélkül Orbán Viktor soha nem lett volna ilyen hatalmas
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc: Ha Magyar Péter magáénak akarja az országot, akkor csöbörből vödörbe kerülünk
- Varga Judit több mint 2 millió forintot keres a Miskolci Egyetem akadémiáján
- Két év alatt több mint 132 millió forintot költöttek Nagy Márton külföldi útjaira
- Északkelet-Magyarországot is elérte a szigorítás, Borsodban is kötelező a maszkviselés a kórházakban
- Már a fél ország beteg, és a kínai vírus is erőre kapott
Orbán Viktor az uniós pénzeknek köszönheti a hatalmát, különben nem más, mint Putyin trójai falova – vélekedett a bajor közmédia.
BR24 oldal azt írja, Orbán Viktor hónapok óta akadályozza az Oroszország elleni szankciókat. A kritikusok ezért a magyar kormányfőt Putyin „kormányzójának” tekintik az EU-ban. A bajor közmédia a következő kérdéseket tette fel: „mi az oka Orbán Putyin-közelségének, és miért engedi meg neki ezt az Európai Unió?”
A három szerző kifejti, hogy a magyar miniszterelnök miként tartja vissza az oroszellenes brüsszeli szankciókat, ezért lehet szerintük az orosz elnök bábja Európában. Veszélyes kettős játékot űz, amivel gyengíti az uniós egységet – vonja le a következtetést a cikk.
Szerintük a nemzeti konzultáció példa arra, miként igyekszik Orbán Viktor megosztani az EU-t. Daniel Freundot, a német zöldek EP-képviselőjét idézve úgy vélik, hogy „álnépszavazásról van szó”, ahol mindenki tudja, mi a válasz, és szinte csak egy jó válasz létezik. „Drága gázt akartok, vagy olcsót? – Erre mindenki tudja, mit kell válaszolni” – hangoztatta Daniel Freund.
Oroszországtól függ a magyar gazdaság
A magyar kormányfő oroszbarátságát a gazdasági függéssel magyarázták. Az orosz agressziós háború ellenére a kritikusok szerint Orbán Viktor „nyilvánvalóan képtelen vagy nem akarja megrontani Putyinnal fenntartott jó kapcsolatát”.
Orbán és Putyin az elmúlt években rendszeresen találkoztak, elsősorban azért, hogy energiaügyekről beszéljenek. Szijjártó Péter külügyminiszter 2022. július végén, mintegy öt hónappal a háború kitörése után Moszkvába utazott, hogy további gázszállításról tárgyaljon Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel. Végül egy hónappal később a magyar kormány engedélyt adott Oroszországnak két új atomreaktor építésére Pakson
– nehezményezte a bajor sajtó.
A határon túli magyarok miatt lett miniszterelnök
A legutóbbi választási siker szerintük a határon túli magyarság nélkül nem lett volna ilyen elsöprő, és a győzelmet a miniszterelnök „nacionalista indulatkeltéssel érte el”.
Trianon évfordulóján kiderült, hova vezetett mindez: a fővárosi ukrán nagykövetség előtt 400 szélsőjobboldali vonult fel az Oroszországgal való szolidaritás jelképeit magán viselve. Ruhájukon az orosz Z jelzést viselték, ezzel mutatva, hogy támogatják az agressziót
– írják. Ebből arra következtettek, hogy az ukrajnai háborúban meglátták a magyarországi szélsőjobbosok annak a lehetőségét, hogy visszaálljon a Trianon előtti határok egy része. „Nagyhatalmi fantáziáik szerint azt vallják, hogy ha Oroszország nyer Ukrajnában, akkor lehetőség nyílik népszavazásra határmódosításért” – vélekedtek. Hozzátéve:
Ez a felfogás uralkodik a Fideszben is, és ezt bizonyítja, hogy Nagy-Magyarország-térkép lóg a miniszterelnök dolgozószobájában.
Kiemelik, 2014 és 2021 között több mint 27 milliárd euró uniós forrás áramlott Magyarországra. „A pénz nélkül Orbán soha nem lett volna ilyen hatalmas, de ennek vége lehet, mivel az Európai Bizottság több mint 13 milliárd euró uniós forrás befagyasztását javasolta a tagállamoknak” – zárták cikküket a szerzők.
(Borítókép: Bodnár Patrícia / Index)