Még a fideszes szavazók sem értenek egyet a tanárok kirúgásával
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
A Publicus Intézet felmérése szerint a teljes felnőtt lakosságot nézve 84 százalék „inkább nem” értett egyet a tanárok menesztésével, velük szemben csak 9 százalék mondta azt, hogy inkább egyetért a döntéssel.
Nem meglepő módon az ellenzéki szavazók szinte kivétel nélkül az előbbi álláspontot képviselték: köztük 99 százalékos volt az egyet nem értők aránya, és csak 1 százalék támogatta a lépést. A pártpreferencia szempontjából bizonytalan szavazóknál 87 százalék nem értett egyet, 5 százalék viszont igen.
A Publicus által megkérdezett fideszes szavazók többsége szintén az egyet nem értők oldalán állt.
Közülük 54 százalék mondta azt, hogy nem tartja jogosnak a tanárok kirúgását, amivel szemben 29 százalék foglalt állást amellett, hogy jogos volt a menesztésük.
A tekintetben viszont, hogy mennyire tartják támogathatónak a pedagógusdemonstrációkat, már valamelyest más számokat produkált a felmérés. Az ellenzéki oldalon 99 százalék foglalt állást amellett, hogy a tanárok, diákok akciói jogosak,
miközben a Fidesz–KDNP szavazóinak csak 40 százaléka tartotta támogathatónak a tiltakozásokat.
Azt azonban mindkét tábor elismerte, hogy béremelésre lenne szükség: az ellenzékiek 100 százaléka, a kormánypártiak 78 százaléka szerint a jelenleginél magasabb fizetést érdemelnének a tanárok – ismertette a Népszava a Publicus Intézet kutatását.
Béremelés, na de mennyi az annyi?
A kormány a minap jelentette be, hogy a Magyarországnak járó uniós források megérkezéséig mindössze 10 százalékos béremelést tudnak garantálni jövőre. Ha megjönnek a források, akkor viszont jövőre 21 százalékos, 2024-ben 25 százalékos, 2025-ben pedig 29-30 százalékos lehet a pedagógusbér-emelés mértéke.
Ezzel párhuzamosan pénteken meg is jelent egy rendelet, amelyben – a fentieknek megfelelően – megemelték a pedagógusok szakmai bérpótlékát. A pedagógusok szakszervezetei ezzel kapcsolatban azt kifogásolták, hogy a bérpótlék nem jár minden esetben a pedagógusoknak, ezért nem tekinthető általános béremelésnek sem.