Ingyen látja el a vakvezető kutyákat az Állatorvostudományi Egyetem
A közlemény szerint a régió legjobban felszerelt kisállatklinikáján gyógyulhatnak majd a vakvezető kutyák.
Az Állatorvostudományi Egyetem több millió forint értékű felajánlása „a gazdák és a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) számára is jelentős segítség, mert a Vakvezetőkutya-kiképző Központ csak alapellátást nyújt” − írták.
A tájékoztatás szerint a vakvezető kutyák genetikai adottságaikat tekintve a legjobbak közé tartoznak, a komplex kiképzésnek köszönhetően rendkívül fegyelmezettek, idegrendszerük kiemelkedően jó. Magyarországon több mint száz ilyen kutya segíti a hétköznapokban a vakokat és gyengénlátókat, valamennyi társállat tulajdonosa az MVGYOSZ tagja.
A gazdákkal szemben elvárás, hogy a kutyákat legalább félévente elvigyék állatorvoshoz szűrő-, illetve általános állapotfelmérő vizsgálatra, a túltenyésztés ugyanis esetükben is okoz fajtabetegségeket, amelyek időben való felismerése és kezelése elsődleges
− idézték a közleményben Nagyné Berke Mónikát, az MVGYOSZ szolgáltatásvezetőjét.
A Vakvezetőkutya-kiképző Központban a kutyák alapellátást kapnak, ott speciális szaktudást és felszereltséget igénylő beavatkozásokra nincs lehetőség.
Az Állatorvostudományi Egyetem felajánlásának pénzbeli értéke 5 és 10 millió forint közé tehető évente. Pontosabb összeget nem lehet mondani, hiszen az függ az esetszámtól, valamint a szükséges beavatkozások összetettségétől. Egy bonyolultabb gerincműtét ára ugyanis a kutyák esetében meghaladhatja a félmillió forintot.
(Borítókép: Mónus Márton / MTI)