Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMCsaknem négyszáz szervátültetést végeztek tavaly Magyarországon
További Belföld cikkek
- Előre ivott a Dunából a görögkatolikus főpap vízkereszt alkalmából
- A mérések kezdete óta nem volt még olyan meleg év, mint a 2024-es
- Hirtelen tavasz, majd ismét tél lesz egy héten belül
- Jaj annak, aki autóba ül: a fél országban problémát okozhat az ónos eső
- Rendőri intézkedés közben meghalt egy férfi Zagyvarékason
A transzplantációs várólistán tavaly 1764 beteg fordult meg, 451 új beteg került fel rá, év végén pedig 1255 beteg várakozott életmentő szervátültetésre. A transzplantált betegek várakozási ideje a májátültetés esetében volt a legrövidebb, 0,75 év. Tüdő- és szívátültetésre átlagosan 0,96 és 1,61 évig várakoztak. A kombinált vese- és hasnyálmirigy-átültetés esetében 2,64 év, valamint a vesetranszplantációnál 3,82 év volt az átlagos várakozási idő – írták.
Az összegzés szerint a 369 szervátültetésből 246 veseátültetés volt, ebből a műtétből a legtöbbet a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikán végeztek; 94 esetben elhunyt, 40 esetben élő donorból származó vesével.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Intézetének Transzplantációs Tanszéken 29 elhunyt donoros, öt élő donoros veseműtét volt. A Pécsi Tudományegyetem Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztályán 43, a Szegedi Tudományegyetem Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztályán 35 vesetranszplantációt végeztek tavaly.
Szívátültetést 40 alkalommal hajtottak végre tavaly a két hazai szívtranszplantációs központban: 33 műtétet a Semmelweis Egyetem Városmajor Szív- és Érgyógyászati Klinikáján, hetet pedig a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézetben végeztek. Az Országos Onkológiai Intézet bázisán működő Semmelweis Egyetem Mellkas-sebészeti Klinikán 12 tüdőátültetést végeztek tavaly, míg két-két esetben történt kombinált vese- és hasnyálmirigy-átültetés a Semmelweis Egyetemen és a Pécsi Tudományegyetemen.
Májtranszplantációt 67 esetben végeztek tavaly. A tájékoztatás szerint az OVSZ tavaly 192 donorjelentést fogadott 49 kórházból, végül 122 donáció valósult meg elhunyt szervdonorból 42 kórházban. Agyhalottból 373 szerv, élő donorból pedig 56 szervet távolítottak el transzplantációs céllal. Közölték: tavaly az Eurotransplant együttműködésben 69 külföldi donorszerv beültetése történt meg Magyarországon, ezek közül 43 vese, 17 máj és 9 szív volt. A hazai szervátültetések 22 százaléka külföldi szervvel történt – tették hozzá.
Kiemelték: Magyarországon 2022-ben ismét elkezdett emelkedni a szervdonációs és ennek következtében a szervtranszplantációs aktivitás is, ami a koronavírus-járvány miatt korlátozott volt világszerte. Az első hazai szervátültetés 60. jubileumi évében rekordszámú, 56 élő donoros veseátültetés történt Magyarországon.