Vigyázzon a 20 ezer forintosokkal, hamisított bankjegyek kerültek forgalomba

További Belföld cikkek
-
Döntött az Alkotmánybíróság a transzneműek nem- és névváltásáról
- Putyin hónalja és huncut guruló dollárok – egy asztalhoz ültettek két vitázó politikust
- Százmilliós adóhiányt állapított meg a NAV egy zöldségesnél
- Bíróság elé állt a magyar anya, aki Olaszországban megölte kétéves gyermekét
- Strasbourgi ítélet: a magyar állam a felelős egy 22 éves szír fiatal 2016-os haláláért
Azt írták, hogy a nyomozást még tavaly májusban indították el, miután több helyszínről hamis 20 ezer forintos bankjegyekről érkeztek bejelentések. A gyanú szerint az egyik, 29 éves férfi tavaly áprilistól készített hamis 20 ezer forintos bankjegyeket a célból, hogy azokat forgalomba hozza.
A beváltásban egy 30 éves férfi is segítette a hamisítót, aki a hamis pénzzel főként budapesti üzletekben, kisebb értékben például dohányterméket, pékárut vásárolt. Az ebből származó bevételeket elosztották, és a rendőrség szerint
összesen 237 hamis bankó kerülhetett így a pénzpiacra.
A hamisító a rendőrségi közlemény szerint nem állt meg a magyar pénz hamisításánál, és legalább negyven darab 100 eurós bankjegyet is gyártott, amelyet egy másik ismerősének adott át továbbértékesítésre.
A nyomozók január 11-én három budapesti helyszínen tartottak kutatást, a bizonyítékokat lefoglalták, és mindhárom gyanúsítottat elfogták. Pénzhamisítás gyanújával hallgatták ki őket, a hamisítót és első társát őrizetbe vették, a bíróság döntése alapján mindketten bűnügyi felügyeletbe kerültek, míg harmadik társuk szabadlábon védekezhet. Jelezték azt is, hogy az eljárásban a nyomozók a bűncselekményben részt vevő további személyeket is felkutatják.
Bűncselekmény is lehet hamis pénzzel fizetni
A rendőrség honlapján mindezzel kapcsolatban arra figyelmeztettek:
Ha arra gyanakszik, hogy hamis pénzt akarnak önnek átadni, ne fogadja el! Ha már átvette, tegyen bejelentést a legközelebbi rendőri szervnél! Bűncselekményt követ el az is, aki olyan bankjegyet ad ki a kezéből, amelyről sejti vagy tudja, hogy hamis.
„Bár a technológia fejlődésével egyre jobb minőségű hamisítványokkal találkozhatunk a kereskedelmi forgalomban, tapintással, szemrevételezéssel és a pénz mozgatásával könnyen ellenőrizhetjük a valódi pénzen szabad szemmel is látható biztonsági elemeket” – írták a rendőrségi oldalon, ahol több fotót is közzétettek a hamisított bankjegyekről, valamint ajánlották a Magyar Nemzeti Banknak az oldalát is, ahol még részletesebben írtak arról, miként ismerhető fel a hamisított pénz.
(Borítókép: Bodnár Patrícia / Index)