- Belföld
- háziorvosok
- ügyelet
- szakorvosi felügyelet
- önkéntesség
- nyomásgyakorlás
- magyar rezidens szövetség
- szakorvosok
Rezidensszövetség: Az érintett orvosok szabad döntése legyen mérvadó az ügyelet kérdésében
További Belföld cikkek
- Kigyulladt a népszerű magyar cukrászda, megkezdték az oltást
- Szentkirályi Alexandra Karácsony Gergelyt tette felelőssé a budapesti droghelyzetért
- Egy egymilliárd forintos kezelés mentheti meg a 9 éves Mirkó életét
- „Szándékos gyilkosság volt” – megszólaltak a Budapesten meghalt amerikai nő szülei
- Hét órát ültek a Wizz Air magyar utasai a gépen, majd még 10 órát váratták őket a repülőtéren
A szervezet azt írta, a helyi ügyekben a legfontosabb, hogy az érintettek döntésével összhangban alakítsák ki a megoldásokat, így arról a helyi rezidenseknek kell nyilatkozniuk, hogy milyen szinten tudnak és akarnak részt venni a háziorvosi ügyeletekben.
A szövetség elnöksége felhívta a munkáltatók figyelmét arra, hogy bármilyen ügyeleti többletmunka csak akkor végezhető,
ha az érintett rezidensek önkéntesen vállalják, és a munkáltató tiszteletben tartja az ügyeletekre és a munkavégzésre vonatkozó előírásokat.
A Magyar Rezidens Szövetség az MTI-hez eljuttatott közleményében jelezte: ha az érintett rezidens orvosok már teljesítették az ügyeleti munka feltételeként a jogszabályban előírt gyakorlatokat, a munkájukhoz megfelelő szakorvosi felügyelet és segítséget kapnak, legalább az előírtaknak megfelelő díjazásban részesülnek, és a terhelésük ezzel együtt sem lépi át a jogszabályokban megengedett heti, illetve havi maximális munkaidőt, akkor dolgozhatnak az ügyeleten.
A szövetség hozzátette: a betegek érdekében is elvárható, hogy
a háziorvosi ügyeleteket elsősorban szakorvosok részvételével lássák el, ezért sürgetik a háziorvosi ügyeletek ellátásának mihamarabbi és mindenki számára megnyugtató, tartós megoldását.
Az Index is beszámolt róla, hogy március 1-jén Győr-Moson-Sopron vármegyében és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében is élesedett az új ügyeleti rendszer. Az Országos Mentőszolgálat ennek apropóján lapunknak elárulta: jelenleg 40-50 szerződéskötés van folyamatban, de a többség a Magyar Orvosi Kamara elvárásainak megfelelően tartózkodik. Az ellátás mindezek ellenére biztonságosan működik.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője csütörtökön közölte: az első nap tapasztalatai alapján jól működik az új ügyeleti rendszer Győr-Moson-Sopron vármegyében és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében is.
Az ügyeleti rendszer működése
A Belügyminisztérium tavaly az év utolsó napján tette közzé a módosítást, amely új alapokra helyezi egyebek mellett a praxiskörzeteket, az állami mentőszolgálat szerepét és a szakápolási rendszert is. Emiatt a központi ügyelet megszervezéséért – Budapesten kívül – az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) lesz a felelős. Ez alapján az OMSZ a háziorvosi, házi gyermekorvosi részvétellel működő ügyeletet hétköznap 16.00–22.00 óráig, hétvégén és ünnepnapokon 08.00–14.00 óráig biztosítja.
Február 1-jén indult el az új, egységes alapellátási ügyeleti rendszer az egészségügyben Hajdú-Bihar vármegyében. A változások értelmében a hónap elejétől Hajdú-Bihar vármegyében 16 és 22 óra között tizenegy telephelyen háziorvosi ügyeleti ellátást, 22 és reggel 8 óra között pedig sürgősségi ügyeletet nyújtanak.
A MOK ellenállása
Mint arról korábban beszámoltunk, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) február elején egyhangúlag megszavazta, hogy a hosszú távú célok elérése érdekében a háziorvosok ne írják alá az új ügyeleti szerződést, helyezzék letétbe feladatellátási szerződésük felmondását, a kórházi orvosok pedig önkéntes többletmunkájuk felmondását helyezzék letétbe. Döntésüket azzal indokolták, hogy a magyar egészségügy helyzete tarthatatlanná vált.
Az Index megírta azt is, hogy egyes hírek szerint Győr-Moson-Sopron vármegyében egyetlen háziorvos sem írta alá az ügyeleti szerződést. A mentőszolgálat ezt az állítást nem erősítette meg.
EZT KÖVETŐEN ARRÓL TÁJÉKOZTATOTT A MOK, HOGY TÖBB ORVOS IS JELEZTE, PRESSZIÓ, FENYEGETÉS ÉRI ŐKET AZ ÜGYELETI ELLÁTÁSI SZERZŐDÉS MEGKÖTÉSE MIATT.
Ezzel összefüggésben azt üzenték kollégáiknak, hogy a MOK elnöksége etikai eljárást kezdeményez egy megyei háziorvosi kollegiális vezetővel szemben, aki néhány napja a háziorvosokkal folytatott megbeszélésen a saját kollégáit negatív értékítélettel minősítette, és valótlan állításokat tett az orvostársadalom összefogásával kapcsolatban.
A kormány gyorsan reagált: lefaragott a MOK hatásköréből, megszüntette a kötelező kamarai tagságot, de az etikai ügyek is átkerültek az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz.