Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMMár húszezer orvos jelezte, hogy a MOK tagja akar maradni
További Belföld cikkek
- 300 milliárd forintért takaríthatja a kórházakat egy cég a következő négy évben
- Havazás várható Magyarország egy részén
- Bejelentett egy szivárgást a gázműveknek, a kocsijára terhelték a költségeket
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
Két hét alatt húszezren jelezték, hogy kamarai tagok akarnak maradni – közölte honlapján a Magyar Orvosi Kamara, amely egy visszaszámlálót is létrehozott, ezzel jelezve, hogy hány nap maradt még a nyilatkozattételre.
Közleményükben azt írják: ez az aktivitás azt jelenti, hogy Magyarországon egy tenni akaró, összetartó orvosközösség fogja tovább képviselni a betegei és a hivatás érdekeit. „Első körben biztosíthatunk mindenkit, gyógyítókat és a lakosságot egyaránt, hogy a Magyar Orvosi Kamara a továbbiakban is politikamentes szervezetként fog fellépni: nincs bal- és jobboldali orvoslás” – írták.
Ahogy az elmúlt években, ezután is a hiteles szakmai álláspont megfogalmazását tartjuk fontosnak, és nem hagyjuk, hogy a politika címkéket ragasszon ránk
– fogalmaznak a közleményben.
A kamara és a kormány konfliktusa
Mint ismert, a Belügyminisztérium nemrégiben nyújtott be egy törvénymódosítást, melyet az Országgyűlés kedden kivételes eljárásban el is fogadott, később ki is hirdették. A jogszabályok értelmében
- megszűnt a kötelező orvosi kamarai tagság (csak az marad, aki úgy nyilatkozik),
- a nem kamarai tagok is praktizálhatnak,
- az etikai eljárások pedig – a folyamatban lévőkkel együtt – átkerültek a MOK-tól az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz.
A kamara és a kormány legújabb konfliktusában döntő szerepet játszott az a február 4-i küldöttgyűlés , ahol a MOK „az azonnali és hosszú távú célok elérése érdekében” nyomásgyakorlásba kezdett: arra kérték a háziorvosokat, hogy ne írják alá az ügyeleti szerződéseket.
A döntéshozók szerint a kamara döntése a betegbiztonságot veszélyezteti. A kormány azt is elfogadhatatlannak tartja, hogy a MOK etikai eljárás alá vonta az egyik vármegyei háziorvosi szakmai vezetőt, aki tájékoztatót tartott az új ügyeleti struktúráról a kollégáinak.
A kamara erre úgy reagált , hogy pusztán etikai bejelentést tettek egy olyan személy ellen, aki visszaélt hivatali helyzetével. Ez a kijelentés ugyanakkor nem árnyalta a történteket, a kormány törvényileg próbál pontot tenni az ügy végére.