A MOK szerint már 25 ezer orvos jelezte, hogy kamarai tag akar maradni
További Belföld cikkek
- A kormány benyújtotta a magyar kutatási hálózat átalakításáról szóló javaslatot
- Kiutasítottak Magyarországól egy amerikai tanárt, aki 10 éve tanított az országban
- Fehérbe borul a fél ország, figyelmeztetést adott ki a Magyar Közút
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
„Március 27. reggeléig több mint 25 ezer tagunk, azaz az aktív tagok jelentős többsége jelezte, hogy maradni kíván, ezzel megteremtve egy erős, aktív kamara továbbvitelének lehetőségét” – írja honlapján a Magyar Orvosi Kamara, amely egy visszaszámlálót is létrehozott, ezzel jelezve, hány nap maradt még a nyilatkozattételre.
Mint ismert, a Belügyminisztérium nemrégiben nyújtott be egy törvénymódosítást, amelyet az Országgyűlés kedden kivételes eljárásban el is fogadott, később ki is hirdették. A jogszabályok értelmében
- megszűnt a kötelező orvosi kamarai tagság (csak az marad, aki úgy nyilatkozik),
- a nem kamarai tagok is praktizálhatnak,
- az etikai eljárások pedig – a folyamatban lévőkkel együtt – átkerültek a MOK-tól az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz.
A kamara és a kormány legújabb konfliktusában döntő szerepet játszott az a február 4-i küldöttgyűlés, ahol a MOK „az azonnali és hosszú távú célok elérése érdekében” nyomásgyakorlásba kezdett: arra kérték a háziorvosokat, hogy ne írják alá az ügyeleti szerződéseket.
A döntéshozók szerint a kamara döntése a betegbiztonságot veszélyezteti. A kormány azt is elfogadhatatlannak tartja, hogy a MOK etikai eljárás alá vonta az egyik vármegyei háziorvosi szakmai vezetőt, aki tájékoztatót tartott az új ügyeleti struktúráról a kollégáinak.
A kamara erre úgy reagált, hogy pusztán etikai bejelentést tettek egy olyan személy ellen, aki visszaélt hivatali helyzetével. Ez a kijelentés ugyanakkor nem árnyalta a történteket, a kormány törvényileg próbál pontot tenni az ügy végére.