- Belföld
- ügyeleti rendszer
- komárom-esztergom megye
- békés megye
- országos mentőszolgálat
- háziorvos
- omsz
Májustól további két vármegyében élesedik az új ügyeleti rendszer
További Belföld cikkek
- Székely János püspök: Az ünnep az egy kincs, és ezt mindenki érzi
- A Madách Imre Gimnázium leváltott igazgatója szerint az iskolai mobiltörvény abszolút hungarikum
- Felsővezetéki hiba és több járműhiba is volt a MÁV-nál vasárnap reggel
- 300 milliárd forintért takaríthatja a kórházakat egy cég a következő négy évben
- Készüljön fel, érkezik a havazás Magyarországra!
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) az alapellátási ügyeletet 2023. május 1-től Komárom-Esztergom és Békés vármegyében is, majd az idei év végéig fokozatosan bevezetve az ország egész területén egységes, két elemből álló, betegközpontú rendszerrel (háziorvosi ügyeleti rendelés és sürgősségi ügyelet) biztosítja minden rászoruló számára.
Az új ügyelet telefonszáma felnőttek és gyermekek esetében is egységesen 1830. A beteg ezen a számon szakszerű tanácsot kap, szükség esetén pedig a diszpécser a tartózkodási helyére ügyeleti autót vagy életveszély esetén azonnali mentőt küld, bármely településen is tartózkodjon a páciens. A telefonszám a teljes ügyeleti időszakban, hétköznap 16.00–08.00 között, hétvégén és ünnepnapon egész nap hívható.
A változásig a többi vármegyében az eddig megszokott rend szerint zajlik az alapellátási ügyelet. Mint írják, az a cél, hogy a jövő év elejére Budapest kivételével az egész országban egységes, a betegek számára az eddiginél jobb ellátást biztosító, a sürgősségi ellátórendszer elemeivel összekapcsolt ügyeleti rendszer működjön.
Fokozatos átállás
Az Országgyűlés végül 2022 decemberében fogadta el azt a törvénycsomagot, amely az alapellátás átalakítását is lehetővé tette. Sok egyéb változás mellett az ügyelet megszervezése immár az Országos Mentőszolgálat feladata, az ország fokozatosan áll át az új ellátási formára.
Mint arról több ízben is írtunk, másfél éves pilotprogram után a sort Hajdú-Bihar vármegye kezdte, majd márciusban Győr-Moson-Sopron és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében élesedett a rendszer. Április 1-től negyedikként Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye csatlakozott. Az alapellátást érintő változásokról korábban szájbarágót is készítettünk, ezt ide kattintva érheti el.