- Belföld
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
- ukrajna
- oroszország
- nato
- magyarország
- egyesült államok
- david pressman
- nagykövet
David Pressman újra megszólalt: Szorosan figyelemmel kísérjük, mit dönt Magyarország
További Belföld cikkek
- Szökni próbált Vizoviczki László korábbi belső embere, de nem jutott messzire
- OMSZ: A krónikus betegek még az ünnepek előtt szerezzék be szükséges gyógyszereiket
- Kiderült, meddig lesznek nyitva a budapesti piacok karácsonykor
- Felkészülten várják a megnövekedett ünnepi forgalmat a Liszt Ferenc repülőtéren
- Orbán Viktor elárulta a nagy titkot: így győz majd a Fidesz 2026-ban
Az amerikai diplomata azt mondta, amióta Magyarországon van, megismerte „a magyar történelem nagyságát, a fékezhetetlen szellemet, és igen, a tragédiáit is”.
Egy olyan történelmet, amely a magyarokat – az amerikaiakhoz hasonlóan – arra késztet, hogy megbecsüljék a függetlenséget, és kiálljanak mellette, valamint hogy harcoljanak érte 1848-ban, 1956-ban és 1989-ben – tette hozzá.
David Pressman ezután azzal folytatta, hogy elmondta: a szövetségek nem csökkentik, hanem garantálják függetlenségünket.
Magyarország és a NATO elválaszthatatlan
„Amerika ereje nemcsak a saját katonai erőnkből fakad, hanem ezekből a demokratikus szövetségekből is. A magyarok értik ezt. Éppen ezért 1999-ben Magyarországot befogadta a világ eddigi legerősebb szövetsége. Jövőre ünnepeljük Magyarország NATO-szövetségesi tagságának 25. évfordulóját!” – hangsúlyozta a nagykövet.
Beszéde későbbi pontján az Egyesült Államok budapesti nagykövete leszögezte, hogy Magyarország a NATO-család tagja. „Mint tudjuk, a családok bonyolultak tudnak lenni. Nem mindenki ért egyet mindenben. De ami összetartja a családokat, az erősebb, mint ami szétválasztja őket. És mindig a család az első” – jegyezte meg.
David Pressman az ukrajnai fegyveres konfliktusról is beszélt. Szerinte most nincs helyük a barátokkal folytatott politikai háborúknak. Úgy véli, valódi háború fenyegeti azt a világrendet, amelynek védelmén a NATO oly sokáig dolgozott.
Azt akarjuk, hogy ez a háború véget érjen. Békét akarunk. De ez csak akkor történik meg, ha az oroszok felhagynak az egyoldalú agresszióval és hazamennek. A háborús pártokról, a háborúpárti országokról, sőt a háborúpárti nagykövetekről (is) szóló zaj ellenére a lármázás valójában nem lehet politikai álláspont. Ahogyan a feltétel nélküli megbékélés sem. Az Egyesült Államok talán minden eddiginél jobban összpontosít a Magyarországgal való kapcsolatára. Szorosan figyelemmel kísérjük, hogy Magyarország hogyan dönt. Itt az ideje, hogy mindannyian, egységesen elismerjük a közös demokratikus értékeinket, az Oroszország által jelentett fenyegetést, valamint szövetségünk erejét. Védjük meg, erősítsük meg, bővítsük ezt a szövetséget! Egységünk nem aláássa függetlenségünket, hanem megvédi azt. Csak egy pillantást kell vetnünk a történelemre, hogy ezt megértsük
– mondta.