Évtizedek óta problémás a háziorvosok nyári szabadsága
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc a Sztárboxban? Válaszolt a politikus
- Megcsapott minket a tél szele, mínusz 6,8 fokot mértek egy magyar településen
- Akár meg is úszhatja a fegyházbüntetést Révész Zsuzsa gyilkosa?
- Két kisiklás kellett hozzá, de megkezdődtek a munkálatok a Keletinél
- Daruval emeltek ki egy autót a Dunából, holttestet találtak benne
Magyarországon jelenleg 6600 háziorvosi praxis van, amiből Mangó Gabriella elmondása szerint már több mint 700 betöltetlen, amihez körülbelül 780 ezer ember tartozik, nagyjából 500 településen nincs rendelő.
A háziorvosok túlnyomó többsége 50 év feletti, harmaduk 60 éves is elmúlt, sokan a nyugdíjkorhatár elérése után is praktizálnak.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő idei adatai szerint megyei szinten a legtöbb (73) háziorvos Borsod-Abaúj-Zemplén megyében hiányzik, ezt követi Budapest 59 és Pest megye 58 betöltetlen praxissal, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok megyékben 45 és 47 volt a hiányzó orvosok száma.
Mangó Gabriella ismertette, a nehezebben ellátható körzetek üresedtek meg, ahova nem könnyű háziorvost találni. Az Országos Kórházi Főigazgatóság adatai szerint 17 olyan praxis van, amely 2004 óta betöltetlen. Ehhez hozzátartozik, hogy a betegszámok tekintetében voltak egyenlőtlenségek, a NEAK nyilvántartása szerint legkevesebb 166, legtöbb 4402 ellátandó tartozott a legkisebb és legnagyobb lélekszámú körzethez. Takács Péter egészségügyi államtitkár májusban Népjóléti Bizottsága parlamenti meghallgatásán beszélt arról, hogy a degressziós sávot nyár folyamán módosítják minimum 1800-2000 főre, ami akár 2500-ra is emelhető.
Nem vonzó a fiatalok számára ez a pálya
Átlagosan 50 embert látnak el egy nap a háziorvosok, ami azt jelenti, hogy nem nagyon tudnak 10 percnél több időt fordítani egy betegre.
A fiatalok számára nem vonzó ez a terület, szakmai megbecsültsége elmarad a háziorvosokra háruló terhektől, július elsejétől az indikátorok függvényében az alapfinanszírozás is kevesebb
– mondta az Indexnek a 30 éve praktizáló háziorvos, Mangó Gabriella, aki Gyöngyösön két körzetet is ellátott 2500 beteggel. A doktornő azt is elárulta, hogy júniustól már 16-tal kevesebb háziorvos praktizál, szeptembertől pedig még nagyobb humánerőforrás-hiányra lehet számítani a területen. „Ha ez így megy tovább, jövő márciusra a háziorvosi gárda kétharmada marad meg talán” – hangsúlyozta. Ennek okaként az alapfinanszírozás csökkenését és az új ügyeleti rendszerbe kényszerítésüket említette.
Egy kész szerződést kellett aláírniuk, az esti túlmunkát pedig a 70 év feletti háziorvosok fizikailag nem tudják vállalni, sokan inkább a nyugdíjat választják
– közölte a kollégák visszajelzései alapján a gyöngyösi rendelő üzemeltetője. Az ügyeleti idő utáni szabadnapot a kollégák hiánya miatt becslése szerint az ország 90 százalékában nem tudják kivenni. Arra is kitért, hogy a fiatalok nyelvtudásukkal már könnyen találnak a területen szintén erőforráshiánnyal küzdő Nyugat-Európában jobbnál jobb ajánlatokat.
Az orvos úgy véli, hogy a teljesítménypontokhoz kötött juttatás sem motiváló számukra, több gond van ezzel:
- a beteg nem biztos, hogy kiváltja a felírt gyógyszert,
- egyelőre csak a mammográfia van benne, amire nem minden beutalót kapott megy el,
- a laborban végzett vizsgálatok sokszor nem kompatibilisek a labor és a háziorvosi rendszerek között.
„Az alapellátásban sok feladatot át tudnának venni a háziorvosok, de ehhez bővíteni kellene az eszközpark-finanszírozást” – fűzte hozzá a háziorvos.
Egymást kell kisegíteniük nyáron
A háziorvosok a gazdasági társaságukon keresztül a finanszírozó NEAK-kal egyénileg vannak szerződve, ahogy a helyi önkormányzattal is. Egy praxisban legalább egy orvost kell foglalkoztatni, és gondoskodnia kell arról, hogy egy kollégája tudja helyettesíteni, miközben a betöltetlen körzetek betegeit is ellátják.
Volt olyan, hogy szabadságom alatt egyszerre két körzetemben hat orvost helyettesítettem.
A doktornő elmondása szerint mindig is egymást kellett kisegíteniük abban, hogy üdülni tudjanak menni. „A környékbeli kollégákat kellett megkérni. Azok, akik nagyszámú praxist visznek ezt nehezen oldják meg” – tette hozzá. „Huszonnégy évvel ezelőtt kétoldali tüdőgyulladással a terhességem utolsó hetéig dolgoztam, hiába volt a településen négy háziorvos, egyik sem tudott helyettesíteni, Szabolcs-Szatmár Bereg megyéből kellett szakembert hívni, hogy egy hónapig pótolni tudjon” – emlékezett vissza.
Nincs finanszírozás a helyettesítésre
A helyettes bérét a vállalkozás tulajdonosának a háziorvosnak kell fizetni, saját fizetése kárára ez akár napi 20-50 ezer forint is lehet. Mangó Gabriella elmondása szerint az elmúlt 5-6 évben nem nagyon nőtt meg a NEAK-finanszírozás, amiből épphogy kijönnek a működtetési költségek, az állandó orvos és a nővérek bére, valamint a rezsi.
A helyettesítésre ezért pluszforrást kellene biztosítania az egészségbiztosítási alapkezelőnek
– hangsúlyozta. A szakorvos szerint a közeli kórházak belgyógyászati szakrendelése a szabadságolások idején könnyen meg tudná oldani az alapellátás időszakos pótlását. Egy szakmai diszpécserszolgálat nyári üzemeltetésével válaszolhatna a családorvosi konzultációt igénylő betegek kérdéseire. „Évek óta úgy megyek szabadságra, hogy bármikor felhívhatnak, mivel az engem helyettesítő kollégákat sem akarom túlterhelni, ugyanakkor így nem teljes a rekreáció” – részletezte a doktornő.
A gyermekorvosok alig tudnak szabadságra menni
A gyerekorvosoknak még nehezebb a helyzete ebből a szempontból, közülük Magyarországon 1400 dolgozik az alapellátásban, őket csak ilyen szakvizsgával rendelkezők helyettesíthetik. Mangó Gabriella úgy véli, hogy a vegyes körzetben lévő háziorvos is alkalmas lenne a pótlásra, mint akár az iskolaorvosi feladatot végzők is. „Azonban ehhez külön gyermekorvosi szakvizsgára van szükség, a vegyes nem elég, de a hónapokkal a vizsga előtt álló rezidens sem vehet részt a nyári pótlásban” – fejtette ki. A gyermekorvosok átlagéletkora 60 év, és évente nagyjából 10 fiatal érkezik a területre, ebből adódóan még nagyobb humánerőforrás-hiánnyal küzdenek. A háziorvos szerint náluk is a kórházak gyerekosztályai közreműködhetnének a szabadságolások alatti alapellátásban.
A családorvos ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a szakmában eltöltött három évtized alatt mindig is nehézséget okozott a nyári helyettesítések megoldása.
Nem tudok olyanról, hogy bárki ekkor alapellátás nélkül maradt volna, bár ez azzal járt, hogy alig tudott elmenni a háziorvos szabadságra, vagy saját fizetéséből kellett azt finanszíroznia
– hangsúlyozta a doktornő, hozzátéve: a vidéki kisebb településeken ez még nagyobb problémát jelent.
(Borítókép: Képünk illusztráció. Fotó: Sean Gallup / Getty Images)
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!