Van az a helyzet, amikor betörheti egy autó ablakát
További Belföld cikkek
- Magyar Péter Debrecenben leállította a „mocskos fideszezést”
- Vitézy Dávid gyalogosstratégiára nyújtott be javaslatot a Fővárosi Közgyűléshez
- A Fidesz és a DK jelöltje is összegyűjtötte az ajánlásokat a tolnai időközi választáshoz
- Kiderült, hogyan lehet megúszni az autópálya-matricák miatti nagy büntetéseket
- A régészek ma is keresik a verhetetlen hadvezér, Kinizsi Pál földi maradványait
A rádiós műsorvezető, Rákóczi Feri, aki étterem-tulajdonossá avanzsált az utóbbi években, az ORFK videójában csirkehúst párolt egy átforrósodott fekete autóban. A népszerű rádiós célja nem egy speciális főzőműsor elkészítése volt a Teve utcából, hanem hogy így figyelmeztesse az autósokat: ne hagyják gyermeküket és kisállatukat „párolódni” az autóban. Megdöbbentő volt látni, hogy a személyautó, akárcsak egy sütő, alkalmas volt arra, hogy a csirkehús ehetőre párolódjon.
Vészhelyzetben nincs felelősségre vonás
Egy kocsi belső hőmérséklete a napon magasabb, mint a kint. Például 20 foknál az autóban 5 perc után 26, 60 perc után pedig 46 fok lesz a hőmérséklet. Ugyanakkor
egy 34 fokos kánikulában 5 perc alatt 40 fokra is felkúszik a hőmérő higanyszála, egy óra elteltével pedig 62 fokot is mérhetünk az autóban.
Abban az esetben, ha bárki észleli, hogy egy bezárt autóban – nyilvánvalóan veszélyhelyzetben – lévő gyermek vagy kutya van, önhatalmúlag felléphet a veszélyhelyzet megszüntetése érdekében
– nyilatkozta az Indexnek Horváth Ádám Gergely. Az ügyvéd szerint a jog ezt szükséghelyzetnek hívja, sem polgári, sem büntetőjogi következményt nem vonhat maga után.
Nagyon fontos azonban, hogy a veszélyhelyzetet elhárító személy körültekintően járjon el és győződjön meg arról: a veszélyhelyzet fennáll-e, nincs-e lehúzva az ablak vagy nyitva az ajtó.
Az ügyvéd szerint arról is meg kell győződnie, hogy másként a vészhelyzet nem hárítható-e el, azaz a jármű tulajdonosa nincs-e a közelben.
Az olaszoknál már kötelező a gyerekriasztó
Tavaly nyáron az egész országot megrázta az a baleset, amikor a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tomajmonostorán egy 4 éves kislány 8 órát töltött egy felforrósodott óvodai buszban. A kis Inezt magára hagyták a buszon, senkinek sem tűnt fel a hiánya. Az óvónők már eszméletlen állapotban találtak rá. A kislányt mentőhelikopterrel szállították kórházba, de az orvosok nem tudtak rajta segíteni.
Olaszországban, ha valaki 4 évnél fiatalabb gyerekkel utazik, kötelező gyerekriasztót használnia az autójában – számolt be erről a Totalcar. Az eszköz figyelemfelhívó hanggal jelzi, ha a sofőr elmegy az autótól. Ha nincs riasztó, akkor 80–326 euró lehet a büntetés. A berendezést 20–50 euróért lehet megvenni a az autópálya-pihenőknél és benzinkutakon.
(Borítókép: Shutterstock)