Ötezer pedagógus hagyta el a pályát egy év alatt, és ez csak a kezdet
A nyár kezdete óta minimum 455 tanár mondott fel az állami iskolákban. A közalkalmazotti jogviszonyukat közös megegyezéssel vagy lemondással szüntették meg – a tankerületi központok adatai szerint.
A státusztörvényt, tiltakozások ellenére, június 6-án nyújtották be a parlamentnek, július 4-én fogadták el, és július 15-én léptették hatályba. A parlamenti benyújtást követő hetekben rengeteg tanár mondott fel.
A Népszava szerette volna megtudni a tankerületi központoktól, hogy a felmondó tanárok között hányan vannak, akik a státusztörvény miatt szüntették meg jogviszonyukat, de a tankerületek szerint nem kell megindokolni a felmondást minden esetben.
A budapesti tankerületekben (ahol egyébként a legtöbb felmondás történt) nyár elejétől július 20-áig a távozó pedagógusok száma:
- a Közép-Pesti Tankerületi Központban 40,
- az Észak-Pesti Tankerületi Központban 28,
- a Dél-Budai Tankerületi Központban 19,
- a Közép-Budai Tankerületi Központban 17.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke elmondta,
a lemondással vagy közös megegyezéssel távozók számában nyilván nincsenek benne azok, akik nyugdíjazással hagyják el a köznevelést, az új jogviszonyt létesítettek számába viszont beleszámítják azokat is, akik a korábbi években mentek nyugdíjba, de most megbízási szerződéssel hívták őket vissza tanítani.
A PSZ elnöke azt is hozzátette, hogy meg fogja érezni a rendszer a most távozó tanárok hiányát.
Az Oktatási Hivatal adatai szerint a június 15-én zárult tanév során
4835 pedagógus jogviszonya szűnt már meg.
Totyik Tamás szerint ehhez hozzá kell számolni a július 20-áig felmondott tanárokat, így viszont a távozó pedagógusok száma több mint ötezer.