A szakszervezetek szerint csak tűzoltás a felgyorsított tanárképzés
Július 27-én jelent meg az a kormányrendelet, amelynek értelmében az eddigi négy féléves újabb tanári oklevelet adó mesterképzésnél – meghatározott tanárszakokon – a képzési idő három félévesre rövidül. Így gyorsabban végezhetnek például a matematika-, földrajz- vagy biológiatanárok, belőlük ugyanis hiány van.
Az RTL Híradónak nyilatkozó Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint ez nem véletlen, és ez a rendszer is azt bizonyítja, hogy „rettenetesen nagy” a pedagógushiány.
Most már le kell szűkíteni, le kell rövidíteni a képzéseket ahhoz, hogy minél többen ki tudjanak jönni a pályára, akiknek egyáltalán szándékukban áll tanítani
– fogalmazott a csatornának Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője.
De az alapképzésre épülő szakmai tanárképzés ideje is rövidül: a mérnöktanár, a közgazdásztanár, az agrármérnöktanár és a szociális ismeretek tanára szakon a képzési idő négy félévről szintén három félévre csökken.
Továbbá az óvodapedagógusok újabb oklevelet adó képzésben két év alatt szerezhetik meg az alsós tanítói szakképzettséget, ami a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szerint akár jó ötlet is lehetne.
Ha óvodapedagógus elmegy tanítónak, akkor az óvodában keletkezik hiány. Tehát a pedagógushiányt nem fogják megoldani, csak egyik helyről a másik helyre átgördítik
– mondta Totyik Tamás, a PSZ elnöke, hozzátéve, hogy a kormány ezzel csak önmagát csapja be.