Magyar Orvosi Kamara: nem felel meg a jogszabálynak az orvosok kirendelése
A Magyar Orvosi Kamarához érkezett jelzések szerint a központi egészségügyi intézmények az irányításuk alá tartozó városi kórházakba 44 napot meghaladó időre, írásbeli utasítás és A munka törvénykönyve erről szóló passzusának alkalmazása nélkül delegálnak, irányítanak át orvosokat az eredeti munkavégzési helytől eltérő telephelyre, más helységbe osztályos orvosi és ügyeleti feladatok ellátására is – olvasható a MOK nyílt levelében.
A Kamara szerint: „ezzel nem valósul meg a gyakorlatban az a jogértelmezés, amelyet Takács Péter államtitkár úr a sajtóban és a július 24-én tartott miniszteri találkozón is megerősített, miszerint az egészségügy szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. tv. 11. §-ban meghatározott kirendelési szabályokhoz hasonlóan a Mt. 53. §-át kell alkalmazni”.
Augusztus 30-án már jelezték a problémát az egészségügyért felelős államtitkárnak, de nem történt változás az ügyben, így most az országos kórház-főigazgatóhoz fordultak.
Arra kérik a Főigazgatót, hogy hívja fel a figyelmet a jogalkotói és a kormányzati szándék szerinti jogalkalmazásra az irányítása alá tartozó intézményekben.
A kamara konkrét javaslatokkal is élt, például eszköz lehet, ha a központi egészségügyi intézmény valamennyi dolgozójának munkaszerződésében konkrét telephely szerepel. Ami a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás esetén lehetővé teszi a munkavállalót megillető védelem alkalmazását.
Emellett a MOK szeretné, ha Jenei Zoltán felhívná az intézményvezetők figyelmét arra is, hogy a rezidenseket csak a szakképzési programjukat nem sértő módon lehetséges átirányítani.