- Belföld
- alternatív népszavazás
- eredmények
- oktatás
- ahang
- egységes diákfront
- nemzeti választási bizottság
Megérkeztek az alternatív népszavazás eredményei
További Belföld cikkek
- Itt a minisztérium bejelentése, gyökeres változás jön az egészségügyben
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
Nyolc nap után, október 30-án lezárult Magyarország első alternatív népszavazása, ahol már 16 éves kortól bárki elmondhatta a véleményét a hazai oktatási rendszerről. A szervezők előzetesen a 200 ezer fős részvételt tűztek ki célul, hiszen egy hagyományos népszavazás esetében is ennyi aláírásnak kell összejönnie a referendum kiírásához.
Végül 114 941-en mondták el a véleményüket – közölte a sajtótájékoztatón Tóth Enikő, az aHang munkatársa. Ami a részletesen adatokat illeti,
- a szavazók 1,44 százaléka volt 16 és 18 év közötti,
- a résztvevők 39,58 százaléka (45 466 fő) szavazott személyesen,
- így tehát a válaszadók 60,42 százaléka (69 475 fő) szavazott online.
- Budapesten 19 579-en szavaztak,
- míg a vidéki városok közül kiemelkedett Szeged 7561, Miskolc 7216, Pécs 1738, Veszprém 1450 szavazattal.
Szalóki Viktor, az aHang szóvivője ezt követően a válaszok arányát is ismertette, a hét kérdésben ez az alábbiak szerint alakult:
- „Egyetért-e Ön azzal, hogy a magyar kormány alakítson ki olyan kereteket, amely minden gyermek számára biztosítja a modern, esélyteremtő oktatást?”
114 494 érvényes szavazat, igen: 99,5 százalék, nem: 0,5 százalék - „Egyetért-e Ön azzal, hogy széles körű egyeztetés után alkossanak az oktatásban dolgozók és a gyermekek érdekeit szolgáló szabályozást a státusztörvény helyett?”
114 611 érvényes szavazat, igen: 99,7 százalék, nem 0,3 százalék - „Egyetért-e Ön azzal, hogy az oktatásnak legyen súlya a kormányzati politikában, a magyar kormány állítson fel az oktatás teljes egészéért illetékes, felelős és önálló oktatási minisztériumot?”
114 664 érvényes szavazat, igen: 99,4 százalék, nem: 0,6 százalék - „Egyetért-e Ön azzal, hogy a magyar kormány adjon azonnali minimum 50 százalékos béremelést a pedagógusoknak a pedagógushiány növekedésének megfékezése érdekében?”
114 403 érvényes szavazat, igen: 98,2 százalék, nem:1,8 százalék (sokan közülük az 50 százalékos emelést is kevesellték) - „Egyetért-e Ön azzal, hogy állítsák vissza a pedagógusok valódi sztrájkjogát?”
114 629 érvényes szavazat, igen: 99,4, nem: 0,6 százalék - „Egyetért-e Ön azzal, hogy az óvoda és az iskola közösségének legyen valós beleszólása az igazgató kiválasztásába?”
114 710 érvényes szavazat, igen: 99,5, nem: 0,5 - „Egyetért-e Ön azzal, hogy Pintér Sándor rendőrminiszter nem alkalmas a köznevelésért felelős miniszteri tisztségre?”
114 181 érvényes szavazat, igen: 99,1, nem: 0,9
Egyértelmű üzenet, újabb konzultáció?
Szalóki Viktor úgy véli, az igenek aránya egyértelmű üzenet a döntéshozók felé, de számukra is egy erős jelzés arról, hogy a munkát folytatni kell.
Gajzágó József, az Egységes Diákfront aktivistája ehhez kapcsolódva bejelentette: november 17-én a nemzetközi diáknap alkalmából országos akciót tartanak, céljuk, hogy minél több tankerülethez eljuttassák a fent ismertetett eredményeket. Budapesten, Szegeden, Miskolcon, Debrecenben, Pécsett és Veszprémben már egészen biztos, hogy ott lesznek, de a lista még bővülhet.
Hajdú Gergő, az aHang munkatársa mindezt annyival egészítette ki, hogy miután a kormány a napokban bejelentette: újabb nemzeti konzultációra készülnek, egy másik akciót is kilátásba helyeztek.
„A népszavazás csak bemelegítés volt, a következő időszakban egymillió üres nemzeti konzultációt szeretnénk összegyűjteni” – jelentette ki.
Politikusok, közszereplők az ügy mellett
Múlt héten az aHang és az Egységes Diákfront közleményben fordult a parlamenti pártokhoz, azt kérve, hogy foglaljanak állást Magyarország első alternatív népszavazásáról és a hét oktatási kérdésről. A felkérésnek eleget tett többek között
- Dobrev Klára és Niedermüller Péter (DK),
- Donáth Anna és Gelencsér Ferenc (Momentum),
- Harangozó Tamás és Kunhalmi Ágnes (MSZP),
- Karácsony Gergely és Jávor Benedek (Párbeszéd),
- Potocskáné Kőrösi Anita (Jobbik),
- Márki-Zay Péter (Mindenki Magyarországa Néppárt),
- valamint az ügy mellé állt a Magyar Kétfarkú Kutya Párt is.
A pártok és politikusok mellett közszereplők, ismert emberek is leadták a szavazatukat, így tett többek között
- Magyarósi Csaba youtuber, videoblogger, aki Instagram-sztorijában úgy fogalmazott:„A diákok Magyarország legmenőbb polgárai.”
- Ádám Zoltán, a Corvinus Egyetem közelmúltban kirúgott docense az aHang videójában arról beszélt: „Speciális helyzetben vagyok ebben a pillanatban, október 24-én elbocsátott a munkahelyem, a Corvinus Egyetem egy rendkívüli felmondással, aminek nagyon nem örültem. Nagyon sajnálom azt, hogy az utóbbi napokban már nem mehettem be tanítani a hallgatóimat, és ez, úgy tűnik, hogy most egy darabig így is lesz. Azoknak a tanároknak a sorsában osztozom, akiket hasonló méltánytalanságért rúgtak ki az elmúlt hónapokban, években Magyarországon.”
- Nagy Ervin színész Facebook-oldalán arra emlékeztetett: „A cél az, hogy a szervezők nyomást tudjanak gyakorolni a döntéshozókra a közoktatásban tapasztalható anomáliák miatt”.
- Kemény Zsófi költő egy TikTok-videóban azt mondta: „Körülbelül öt perc a véleménynyilvánítás, viszont rohadt fontos, mivel minden az oktatásnál kezdődik.”
- Emellett szintén voksolt L. Ritók Nóra pedagógus, az Igazgyöngy Alapítvány vezetője, valamint Bódis Kriszta pszichológus, író és filmrendező.