Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMRendezték a kórházi dolgozók bérét Szekszárdon: még kevesebb fizetést kapnak
További Belföld cikkek
- A Medián felmérése szerint a Tisza Párt már 11 százalékkal előzi a Fideszt
- Vádat emeltek az Orbán-beszéd alatt őrizetbe vett volt nyomozó ellen
- Több településen is veszélyessé vált a levegő minősége
- Szeptembertől katonák oktatják a vezetést a szolnoki középiskolásoknak
- A rendőrök elől menekülve ugrott ki az M0-son az autójából egy férfi
Az RTL szerint a Balassa János kórház munkatársa azt írta levelében, amelyet Hadházy Ákos független országgyűlési képviselőnek címzett, hogy az intézmény vezetése a közelmúltban csökkentette az ügyeletért járó pénzt. Emiatt a szakdolgozók átlagosan 60 ezer forinttal keresnek kevesebbet,
és így kisebb összeget kapnak, mint az idén júliusban történt bérrendezés előtt.
A levélíró szerint mindennek az lehet az oka, hogy a szekszárdi kórház (más intézményekhez hasonlóan) hatalmas adósságot halmozott fel, és hiába kapott pénzt az intézmény ennek rendezésére, a vezetőség azt közölte a dolgozókkal, hogy az ő ügyeleti díjukat ezután sem emelik vissza. Az intézményi közhangulat emiatt „borzalmassá vált, mindenki feszült és ingerült”, és ezt már a betegek is érzékelik – írta.
A kórház ezzel kapcsolatban azt írta az RTL-nek, hogy nem csökkentették az ügyeleti díjakat,
de azt elismerték, hogy ugyanazért a munkáért kevesebbet vihetnek haza a dolgozók.
Mint írták, az elszámolás rendszere az, ami megváltozott: eddig az első ügyeleti órától önként vállaltnak tekintették a pluszmunkát, és ezért plusz 50 százalékot fizettek a dolgozóknak. Most ez az ötven százalék csak a valóban önként vállalt munkáért jár, de állításuk szerint még így is többet fizetnek az ügyeletért, mint amit minimálisan előír a törvény.
A Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) szerint ez az eset nem egyedi. Soós Adrianna, a szervezet elnöke azt mondta: az ügyeleti díjak visszavétele olyan kórházakban jellemző, ahol korábban a kötelezőnél magasabb díjakat adtak, és most a kórházak eladósodása miatt visszaveszik a korábban adott juttatásokat. Hozzátette: eddig sem önzetlenségből fizettek magasabb juttatásokat, hanem azért, mert nem volt munkaerő, így ezzel próbálták maradásra bírni a dolgozókat.
A szekszárdi kórház az októberi kórházi konszolidációban 1,75 milliárd forintot kapott az adósságok rendezéséhez, de október elején több mint 2 milliárd volt az adósságuk. Hadházy Ákos az RTL megkeresésére azt mondta, hogy a kórházak is gazdálkodhatnának ugyan jobban, de szerinte nem ők a hibásak, a kormánynak kellene több pénzt adnia az intézményeknek.
Az elszálló kórházi adósságok következménye volt az is, hogy november végén leváltották Jenei Zoltánt, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) vezetőjét.