- Belföld
- ep-választás
- önkormányzati választás
- európai parlament
- fidesz-kdnp
- ellenzék
- 2024
- főpolgármester
Nagy döntések várnak a magyarokra 2024-ben
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
2022 nyarán határozott úgy az Országgyűlés, hogy 2024-ben már egy napon tartják az önkormányzati és az európai parlamenti választásokat. A dupla voksolás dátuma június 9-e.
A főszereplők
A Fidesz–KDNP egyelőre nem hozta nyilvánosságra európai parlamenti listáját, de a listavezetői pozíció várományosa Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter.
Gyurcsány Ferenc egy márciusi interjúban jelentette be, hogy
- Dobrev Klára,
- Molnár Csaba
- és Vadai Ágnes lesz a Demokratikus Koalíció EP-listájának első három helyén.
Dobrev Klára és Molnár Csaba a jelenlegi ciklusban is EP-képviselő, Vadai Ágnes a magyar Országgyűlés tagja.
A Momentum novemberben tette közzé EP-listáját, az első öt pozíció:
- Donáth Anna, EP-képviselő,
- Cseh Katalin, EP-képviselő,
- Deli Tamás Győző, 2017-ben lépett be a Momentumba, volt a párt keszthelyi és Zala vármegyei elnöke, jelenleg országos küldött,
- Vajda Viktória, a Momentum gödi önkormányzati képviselője,
- Berg Dániel, II. kerületi alpolgármester.
Az MSZP listáját az egyik főpolgármester-helyettes vezeti:
- Tüttő Kata főpolgármester-helyettes,
- Gurmai Zita, a Magyar Szocialista Párt és az Európai Szocialisták Pártja Nőszervezete elnöke, országgyűlési képviselő,
- Harangozó Gábor, korábbi EP-képviselő,
- Andor László, volt uniós biztos,
- Bazin Levente, miskolci önkormányzati képviselő.
Az LMP listájának élén Ungár Pétert találhatjuk, viszont a zöldpárt társelnöke már közölte, hogy mandátumszerzés esetén sem lesz belőle EP-képviselő. Az első öt név:
- Ungár Péter, az LMP társelnöke, frakcióvezetője,
- Schmuck Erzsébet, társelnök,
- Tetlák Örs, a párt országos elnökségének tagja, Érd alpolgármestere,
- Kanász-Nagy Máté, országgyűlési képviselő,
- Hohn Krisztina, volt országgyűlési képviselő.
A Párbeszéd-Zöldek EP-listavezetője Jávor Benedek. A politikus korábban az LMP frakcióvezetője volt, majd a pártszakadás után már párbeszédes képviselőként 2014–2019 között az Európai Parlamentben dolgozott. Jelenleg a főváros brüsszeli képviseletének vezetője.
A Mi Hazánk Mozgalom, a Jobbik-Konzervatívok, valamint a Kétfarkú Kutya Párt egyelőre nem tett az európai parlamenti listájukra vonatkozó bejelentést. A Vona Gábor-féle Második Reformkor is rajthoz áll a EP-választáson, mandátumszerzés esetén Pekárné Farkas Emese alelnök dolgozna az Európai Parlamentben. Indul a választáson a Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Néppárt, valamint a Jakab Péter által alapított Nép Pártján is.
A pártok az önkormányzati választásra is bejelentettek már több jelöltet. A főpolgármesteri pozícióért ringbe száll
- Karácsony Gergely, aki 2019 után újrázna, hivatalosan támogatja a Párbeszéd, a Momentum és a Demokratikus Koalíció is.
- Brenner Koloman, a Jobbik-Konzervatívok jelöltje.
- Grundtner Andrást a Mi Hazánk Mozgalom indítja.
A Fidesz márciusig bejelenti a főpolgármester-jelöltjét, miközben az LMP Vitézy Dávid korábbi közlekedési államtitkárral tárgyal az indulásról.
Az erőviszonyok
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője év végi vitainterjúnkban úgy vélekedett, hogy az aktuális kutatásokból kiindulva a kormánypártok mellett a Demokratikus Koalíció, a Momentum, a Kutyapárt, valamint a Mi Hazánk számíthat EP-mandátumra.
Horn Gábor szerint a Fidesz hozni fogja a 12 körüli mandátumszámot, a DK a négyet, valamint azt sem zárja ki, hogy a Momentumnak újra sikerüljön a kettő. A Republikon Intézet vezetője arra számít, hogy akár az MSZP is képes lehet elérni az 5 százalékos küszöböt, valamint a szavazók hálásak lehetnek az LMP 2022 óta látott következetes politikájáért.
A két elemző között abban nem volt egyetértés, hogy Karácsony Gergely biztosan megnyeri-e a főpolgármester-választást. „Arra azért nem vennék mérget, hogy Karácsony Gergely megnyeri a választást, mert a magyar politikatörténet egyik legnagyobb korrupciós botránya kötődik a nevéhez. Még a budapesti baloldaliaknak sem tudta elmagyarázni a félmilliárd forintos adomány beszerzésének és felhasználásának pontos történetét” – hangsúlyozta Mráz Ágoston Sámuel.
Horn Gábor nem gondolja, hogy legyőzhető Karácsony Gergely, viszont kérdés, hogy a választási szabályok átírása után a pártlistákról bekerülő politikusokból milyen összetételű közgyűlés lesz a főpolgármester mögött.
(Borítókép: Emberek szavaznak az országgyűlési választásokon 2022. április 3-án Budapesten. Fotó: Janos Kummer / Getty Images)