Az MSZP egy új Budapest-törvényt sürget
További Belföld cikkek
- Közúti jelzőtáblával hadakozott és kővel dobott meg egy villamost egy férfi
- Hajmeresztő jelenet a 3-as főúton, centiken múlt a baleset
- Sok múlik Donald Trumpon, hogy meddig lesz idehaza belpolitikai hatása Rogán Antal szankcionálásának
- Lázár János: A kormány és a Fidesz teljes egészében kiáll Rogán Antal mellett
- Vissza a jövőbe: magyar erdészek okos lépései a pusztító erdőtüzek ellen
Az elmúlt tizenhárom évben az Orbán-kormány szisztematikusan számolta fel az önkormányzatiságot – közölte pénteki online sajtótájékoztatóján Varga László, az MSZP elnökhelyettese. Mint fogalmazott, a kormány az uniós elvekkel is szembemenve a helyi ügyeket központosította, az önkormányzati jogokat kiüresítette, és a források elvételével a városvezetések kivéreztetését célozta meg. Az MSZP ugyanakkor kiáll az erős, önálló, demokratikus önkormányzatok mellett.
Varga László kifejtette, hogy az önkormányzatok a demokrácia utolsó védőbástyái, ezért erős és autonóm városvezetések kellenek, a jogállamiság elkötelezett támogatóira van szükség az önkormányzatok élén, nem pedig a kormány döntéseit helyben végrehajtó politikusokra.
Az MSZP álláspontja szerint
- a helyi népszavazás kezdeményezésének lehetőségét meg kell könnyíteni;
- ösztönözni kell a településeket a közösségi költségvetés bevezetésére;
- a települési, járási városvezetések kezébe kell kerülnie a legfontosabb alapellátási feladatoknak, így a közoktatásnak, az egészségügyi ellátásnak és a szociális szolgáltatásoknak is;
- a több feladathoz több forrást is kell biztosítani: a városvezetéseknek meg kell kapnia a helyben képződő szja legalább 20 százalékát, az iparűzési adót is helyben kell tartani, valamint vissza kell adni a gépjárműadót az önkormányzatoknak. Az üzemanyagok jövedéki adójából származó bevétel 20 százalékának az önkormányzatoknál kell maradnia, ezeket úthálózat-arányosan kapnák meg, és útfelújításra fordíthatnák.
A szocialista párt továbbá egy új Budapest-törvényt sürget, amely rendezné a főváros viszonyát, valamint a feladatokat, a hatásköröket és a források kérdését is tisztázná.
Varga László arról is beszélt: szükség van arra, hogy a települések közvetlenül is részesülhessenek uniós forrásokban, valamint hogy a helyi városvezetések ismét iskolafenntartóvá válhassanak, az erről való döntést az emberek kezébe kell adni.
Egy másik utat mutattak
Tavaly novemberben beszámoltunk arról, hogy az MSZP bemutatta a Rendszerváltást! címre keresztelt programját. A párt aztán decemberben jelentette be, hogy Tüttő Kata főpolgármester-helyettes indul az MSZP listavezetőjeként a 2024-es európai parlamenti választáson.
Decemberben az Európai Szocialisták Pártjának budapesti rendezvényén arról beszélt, hogy az ellenzék a fővárosban egy másik utat mutatott Magyarország számára: a sokszínű koalíció képes egy irányba húzni, a sokszínűség és a kompromisszumkészség nem gyengeség, hanem erősség.
Tüttő Kata azt is mondta, hogy Budapest „ellenálló és hevesen túlélő város, erre a képességére most mindennél nagyobb szüksége van”, mert már meg is indult a főváros ostroma, a kormány szemében ugyanis „ez egy bűnös város, a demokrácia egyik utolsó pillére”.