Novák Katalin a svéd NATO-csatlakozás ügyében kapott levelet
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
„Mint az Ön előtt is ismert, a hét elején a Török Köztársaság parlamentje jóváhagyta a Svéd Királyság csatlakozását az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez (NATO). Ezzel Magyarország maradt a szervezet egyetlen olyan tagállama, amelynek parlamentje még nem döntött, és támogatta Svédország tagfelvételi kérelmét” – kezdte Novák Katalinnak címzett levelét Gyöngyösi Márton.
A Jobbik elnökének és EP-képviselőjének meggyőződése, hogy „Svédország NATO-tagsága nem csak az Ukrajna elleni orosz agresszió szempontjából kiemelt nemzeti érdekünk, de azért is, mert a Gripen-vadászgépek szervizelésén keresztül közvetlen katonai együttműködés is van Magyarország és Svédország között”.
Köztársasági Elnök asszony többször is, nagyon helyesen, hangot adott azon nézetének, miszerint Svédország csatlakozását a Magyar Országgyűlésnek is mielőbb támogatnia kell. Éppen ezért értetlenül állok azon tegnapi felvetése előtt, miszerint a magyar és a svéd miniszterelnök tárgyalására volna szükség a kérdésben. Svédország csatlakozásához ugyanis nem kormányzati tárgyalásokra, hanem a Magyar Országgyűlés támogató szavazatára van szükség. Az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény 35. § (1) bekezdése szerint pedig a köztársasági elnöknek joga van az Országgyűlést rendkívüli ülés céljából összehívni
– húzta alá Gyöngyösi Márton.
Az ellenzéki politikus bízik benne, hogy „köztársasági elnök asszony valóban elkötelezett az euro-atlanti integráció megerősítése, a magyar nemzeti érdekek képviselete, és hazánk védelmi képességeinek folyamatos erősítése iránt, így levelem elolvasása után élve törvény adta jogával, megadja annak lehetőségét, hogy a Magyar Országgyűlés – immár utolsóként – támogathassa Svédország csatlakozását a NATO-hoz”.
Ahogy lapunk megtudta, Orbán Viktor meghívója után már egyeztetés alatt áll Ulf Kristersson, svéd miniszterelnök magyarországi látogatása. Arról, hogy a Fidesz-frakció néhány tagjának – köztük Kövér Lászlónak – milyen kritikái vannak, itt írtunk bővebben.