Megjelent a rendelet a maxi-Dubajról
További Belföld cikkek
- Többször is kórházba szállították pszichés zavarok miatt Révész Zsuzsa feltételezett gyilkosát
- Fontos figyelmeztetést adott ki a rendőrség, ez mindenkit érint
- Kiderült, drágább lesz-e idén a hal karácsonykor
- Igazi őszi idővel folytatódik a hét
- A napokban határozhat a bíróság a kirúgott kölcseys tanárok ügyében
A kormány egyetért a Magyarország kormánya és az Egyesült Arab Emírségek kormánya közötti gazdasági együttműködésről szóló megállapodás bemutatott szövegével – derült ki a kedd esti Magyar Közlönyből.
A kormányhatározat alapján a kabinet felhatalmazza a külgazdasági és külügyminisztert vagy az általa kijelölt személyt a megállapodás bemutatott szövegének végleges megállapítására, egyúttal felhívja arra is, hogy az ehhez szükséges meghatalmazási okiratot adja ki.
A kormány elfogadja a megállapodás kihirdetéséről szóló törvénytervezetet, és elrendeli a megállapodás szövegének végleges megállapítását követően annak az Országgyűléshez történő benyújtását. A törvényjavaslat előadójának a kormány a külgazdasági és külügyminisztert jelöli ki.
Mint megírtuk, az Egyesült Arab Emírségekből származó Mohamed Alabbar üzletember, a dubaji Burdzs Kalifa torony tulajdonosa jelentkezett be a budapesti Rákosrendezőért, ahová a tervei szerint egy mini-Dubaj épülne.
Lázár János építési és közlekedési miniszter 2023. december 4-én, Dubajinfó címmel tartott sajtótájékoztatót a beruházásról. A sajtóban mini-Dubajnak keresztelték a beruházást, az elnevezéssel kapcsolatban azonban ellenérzését fejtette ki a tárcavezető.
Új millenniumi városközpont lehetne a beruházás neve, maxi legyen, ne pedig mini. Dubajjal kapcsolatban pedig annyit, hogy a semmiből hoztak létre emberek óriási pénzzel világvárost, mi pedig az elmúlt harminc évben nem tudtunk mit kezdeni a saját világvárosunkkal
– mondta Lázár János.
A kormány hivatalos oldalán korábban megjelent tervezet szerint a projekt megvalósítása érdekében a kormány többek között vállalja, hogy
- a szükséges ingatlanokat az Egyesült Arab Emírségek által kijelölt gazdálkodó szervezetnek értékesíti közbeszerzés vagy pályáztatás nélkül;
- nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásnak minősíti a projektet;
- a szükséges állami infrastrukturális fejlesztéseket (gyalogos-felüljáró, vasút feletti közúti felüljáró, vasúti pálya fejlesztése, a vasúti pálya befedése arra alkalmas módon, hogy felette kialakítható legyen egy park, az M1-es metró meghosszabbítása, kerékpárút és gyalogút) megvalósítja, és az ehhez szükséges forrást legalább 800 millió euró (mintegy 300 milliárd forint) becsült összeg erejéig biztosítja;
- közvetlen kapcsolatot biztosít a projektben létrehozott vasútállomás és a repülőtér között a reptéri gyorsvasút jövőbeni fejlesztése esetére;
- illetve végrehajtja a sikeres megvalósításhoz szükséges valamennyi jogalkotási intézkedést.
Az Egyesült Arab Emírségek kormánya pedig vállalja, hogy a kijelölt cég 5 milliárd euró összegű beruházást valósítson meg, beleértve a tervezett rákosrendezői vasútállomás megépítését.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!