Megszólalt Róna Péter a köztársaságielnök-választásról

2024.02.14. 21:10
Róna Péter, közgazdász, korábbi köztársaságielnök-jelölt a közösségi oldalán fejtette ki véleményét a köztársaságielnök-választásról. Elmondása szerint a köztársasági elnöki tisztség tekintélyét és hitelességét csak az adhatja vissza, ha azt a választópolgárok közvetlenül választják meg.

Róna Péter a hivatalos Facebook-oldalán arról írt, hogy mivel több megkeresés érkezett felé – mint korábbi köztársaságielnök-jelölt felé –, ezért ezúton is szeretné nyomatékosítani, hogy a jelenlegi helyzetben semmilyen formában nem kíván részt venni a köztársaságielnök-választáson, és ilyen jelölést nem is fogad el.

2022-ben az országgyűlési választások előtt a Jobbik felkérésére elvállaltam az ellenzék közös köztársaságielnök-jelölését, azóta azonban Magyarország a rendszerváltás utáni időszak legnagyobb közéleti botrányát, morális válságát éli át

– fogalmazott a közgazdász, aki egyben a Jobbik EP-listavezetője is.

Róna Péter úgy folytatta: „Amellett, hogy a korrupció polipként szövi át a politika és a gazdaság minden területét, az utóbbi napok történései olyan erkölcsi válságot okoztak, amely végérvényesen lerántotta a leplet az Orbán-rendszer természetéről”.

„Akinek eddig ne lett volna világos a köztársasági elnök súlytalansága, most annak is nyilvánvalóvá vált, hogy az Orbán által „kinevezett” államfő nem más, csak egy bábu, amit Orbán kénye-kedve szerint bármikor elmozdíthat” – írta.

Róna Péter végül hozzátette, hogy mélységesen egyetért Gyöngyösi Mártonnal, a Jobbik – Konzervatívok elnökével, hogy a köztársasági elnöki tisztség tekintélyét és hitelességét csak az adhatja vissza, ha azt a választópolgárok közvetlenül választják meg.

Kik lehetnek a jelöltek?

Mint megírtuk, az ellenzéki pártok abban egyetértenek, hogy közvetlen államfőválasztásra van szükség, de közös jelöltjük nem lesz. Novák Katalin lemondása után elsőként a Mi Hazánk Mozgalom jelentette be, hogy Csath Magdolna professzort jelölik köztársasági elnöknek.

Donáth Anna, a Momentum elnöke újságírói kérdésre elsőként három nevet említett, majd jelezték, hogy végül nem vesznek részt a köztársasági elnök jelölésének parlamenti folyamatában.

Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke szerint az embereknek kellene dönteniük arról, hogy ki legyen az új köztársasági elnök. A Demokratikus Koalíció, az MSZP, a Momentum és a Jobbik – Konzervatívok is aláírásgyűjtésbe kezdtek – külön-külön – a közvetlen államfőválasztás érdekében.

Az Index információi szerint múlt csütörtök óta több potenciális személy népszerűségi és ismertségi indexét kezdték el telefonos lekérdezésekkel mérni. A jelöltek alapján a kormány nem szeretné a véletlenre bízni a választást, hiszen eddig három általuk jelölt elnökből kettő megbukott.

Úgy tudjuk, hogy a kérdőíven

  • Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter,
  • Szalay-Bobrovniczky Kristófhonvédelmi miniszter,
  • valamintMerkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora szerepel.

A lehetséges jelöltek között van az első Orbán-kabinet Miniszterelnökségét vezető miniszterének, Stumpf István a neve is, aki 2019-ig alkotmánybíróként tevékenykedett, valamint Trócsányi László korábbi igazságügyi miniszter, aki jelenleg a Fidesz EP-képviselője és a Károli Gáspár Református Egyetem rektora.