- Belföld
- tüntetés
- stefano bottoni
- pedofilbotrány
- azahriah
- varga judit
- novák katalin
- köztársasági elnök
A történész elárulta, mikor kerülne bajba igazán a kormány a kegyelmi ügy miatt
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc: Ha Magyar Péter magáénak akarja az országot, akkor csöbörből vödörbe kerülünk
- Varga Judit több mint 2 millió forintot keres a Miskolci Egyetem akadémiáján
- Két év alatt több mint 132 millió forintot költöttek Nagy Márton külföldi útjaira
- Északkelet-Magyarországot is elérte a szigorítás, Borsodban is kötelező a maszkviselés a kórházakban
- Már a fél ország beteg, és a kínai vírus is erőre kapott
Stefano Bottoni történész az RTL-nek fejtette ki véleményét a K. Endre ügye miatt kirobbant kegyelmi botrányról. A történtek miatt Novák Katalin köztársasági elnök és Varga Judit akkor éppen regnáló igazságügyi miniszter már beadta lemondását.
A történész úgy véli, Magyarországon „egy közerkölcsöt sértő szexbotrány kellett ahhoz, hogy a társadalom felébredjen a politikai apátiából”.
Stefano Bottoni úgy véli, habár Orbán Viktor miniszterelnök hamarosan kiáll a nyilvánosság elé, miután előreláthatóan február 17-én mond évértékelő beszédet, a várakozásokkal ellentétben nem fog magyarázkodni a kegyelmi ügy miatt. Szerinte a miniszterelnök inkább „előre tekint”, hogy minél hamarabb lezáródjon a kormánynak kellemetlen ügy.
„Ami még tisztázandó, az Balog Zoltán szerepe, de úgy tűnik, ő is megkapta már selyemzsinórt, és a református egyház is lázong” – tette hozzá Bottoni, miután Balog Zoltánt – a kegyelmi ügyben játszott szerepe ellenére – nem menesztették és ő maga sem adta be lemondását.
„Nehéz megjósolni a botrány hatásait”
A történész közölte, számára egyelőre nem világos, hogy milyen hatásai lesznek a botránynak, de szerinte az lesz a legfontosabb tényező, hogy mennyire kerül közel az ügy Orbán Viktorhoz vagy a családjához.
A történész úgy fogalmazott, Orbán Viktor jobban tudja a teljes magyar ellenzéknél, melyek azok a témák, amelyek valóban fájdalmas károkat okozhatnak a Fidesznek, ezért mindent megtesz majd, hogy távol tartsa magától a pedofilbotrányt.
A család, a magánélet és a közerkölcs kérdésével lehet leginkább ártani a kormánypártnak, mert ha megtörik a máz, akkor a hívők is össze tudnak zavarodni. Ennek az az oka, hogy éppen a Fidesz tematizálta úgy a közéletet az elmúlt években, hogy ezek a témák váltak a központi kérdésekké. Előírták, hogy ki a jó, ki éli megfelelően az életét, hogyan kell viselkedni, valamint hogy kivel kell élni
– mondta a történész, aki szerint a magyar társadalom ugyan nem számít prűdnek, de az elmúlt évek propagandája megváltoztatta az elvárásokat.
Szomorú, de az összes téma közül a szex a leghalálosabb veszély a kormánypárt számára. Azonnali bukáshoz vezet egy pedofilbotrány, de már az is, ha kiderül valakiről, hogy meleg
– fogalmazott Stefano Bottoni.
„A jogállamisággal már nem lehet hatni a választókra”
Stefano Bottoni úgy látja, az utóbbi években hiába voltak nagyon súlyos korrupciós ügyek, lényegében változatlan maradt a Fidesz támogatottsága. A történész szerint korábban például kormányok buktak meg, ha 0 százalékos volt a gazdasági növekedés és 20 százalékos az infláció, de ez ma már egyáltalán nem számít. Mint mondta, a legtöbb választó számára a demokrácia és a jogállamiság kérdése is lényegtelen. Hozzátette,
szerinte Magyarországon csak egy dolog képes hatni a társadalomra: a szex.
„Ez szörnyű és alacsony színvonalra utal, de ettől még ez a helyzet” – mondta Stefano Bottoni, aki kiemelte, hogy a nyugati média gyakorlata lényegében „mészárszéket“ jelent a politikusoknak, ugyanakkor erős kontrollt is biztosít.
„Az ma már keveseket érdekel, ha valaki azt állítja magáról, hogy nincs megtakarítása, de közben van vidéken egy kastélya” – tette hozzá.
„Az ellenzék nem tudja kezelni a helyzetet”
Stefano Bottoni szerint a magyar ellenzék óriási lehetőséget kapott a botrány által, azonban „láthatóan nem tud mit kezdeni vele”. Úgy véli, ezért az influenszerek által szervezett pénteki tüntetés sikeresebb lehet, mint az ellenzéki megmozdulások.
Szerinte a demonstráció akkor lehet sikeres, ha több tízezren vesznek részt rajta. Ugyanakkor hozzátette, kérdéseket vet fel, hogy az ellenzék miért nem tud tömegeket megmozdítani.
Mi lesz, ha többen mennek ki a mások mellett Azahriah által szervezett tüntetésre pénteken, mint az ellenzékire jövő héten?
– vetette fel a történész. Hozzátette,
a legnagyobb siker az lenne, ha a tömeg egy része nemcsak az influenszerek miatt mozdulna meg, hanem az ellenzék későbbi tüntetésén is megjelenne.
A történész hangsúlyozta, nem ért egyet azzal, hogy a pénteki tüntetésen azt kérték a szervezők, hogy a pártok ne képviseljék magukat, hanem csak vegyüljenek el a tömegben.
„Pártok nélkül nem lehet felépíteni egy demokratikus társadalmat, a pártoknak nem szabadna eltűnniük” – mondta erről Bottoni, aki úgy véli, fontos, hogy a tüntetésen a fiatalok is részt vegyenek.
„Ha a fiatalokból ezek a szervezők sem váltanak ki semmit, és nem mennek ki tömegével, akkor nehéz elképzelni, hogy más képes erre” – fogalmazott.