- Belföld
- orbán viktor
- bukarest
- tárgyalás
- románia
- kelemen hunor
- marcel ciolacu
- charles michel
- sorin grindeanu
- bóka jános
- mini-csúcs
Orbán Viktor minicsúcsra utazott Bukarestbe, kiderült, kit nem akar a NATO élén látni
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
Orbán Viktor miniszterelnök szerda délután Bukarestben megbeszélést folytatott Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnökével, majd a román miniszterelnökkel, végül uniós tagállami kormányfőkkel és az Európai Tanács elnökével – közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
A magyar kormányfő szerdán először Románia miniszterelnökével, Marcel Ciolacuval folytatott munkamegbeszélést Sorin Grindeanu román közlekedési miniszter, valamint Bóka János, az európai uniós ügyek minisztere társaságában, a Victoria-palotában.
A Maszol beszámolója szerint a román és magyar miniszterelnökökkel folytatott közös tárgyalás után Kelemen Hunor kiemelte: „Romániának és Magyarországnak számos közös érdeke van a régión belül, amelyet Brüsszel felé közösen tud képviselni. Ha Közép-Európában, Kelet-Európában a volt kommunista blokk tagállamai az Unión belül együttműködnek, akkor mindenkinek sokkal könnyebb az érdekérvényesítés”.
A magyar kormányfő ezt követően szerda este az EU Stratégiai Menetrend 2024–2029 bukaresti előkészítő megbeszéléséhez csatlakozott Horvátország, Belgium, Szlovénia miniszterelnökével, Románia elnökével, valamint Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével közösen – olvasható Orbán Viktor hivatalos oldalán. A Maszol szerint a vezető politikusok kötetlen formában tárgyaltak az uniós prioritásokról.
A Stratégiai Menetrend az uniós intézményi ciklus végén elfogadandó dokumentum, ami a következő intézményi ciklusra irányadó stratégiai kihívásokat vázolja fel, és útmutatást ad az EU intézményeinek. A menetrendet az állam- és kormányfők fogadják el, a döntés előtt pedig több alkalommal, több európai városban kisebb csoportokban tanácskoznak a dokumentumról.
A minicsúcson szó esett a NATO-főtitkári pozícióval kapcsolatos jelölésekről is. Klaus Iohannis román államfő mellett Mark Rutte holland miniszterelnök is esélyes a pozícióra, ám az utóbbit Magyarország ellenzi.
Klaus Iohannis a Michellel tartott közös sajtótájékoztató után azt mondta, nem áll szándékában visszalépni a jelöltségtől, annak ellenére, hogy több jelentős NATO-tagország is megerősítette, Mark Rutte holland miniszterelnököt támogatja a főtitkári posztra. „Nem áll szándékomban sem visszalépni, sem másról tárgyalni. A NATO-ra fókuszálok, és igen, elhangzanak kijelentések, de továbbra is úgy vélem, hogy valósak az esélyeim” – fogalmazott.