Orosz zászlók a magyar parlamentben, Gyurcsány Ferenc még az ülésvezetővel is összecsapott

D MTZ20240226014
2024.05.31. 21:21
Ellenzéki kezdeményezésre, Sulyok Tamás ügyében és a külügyminisztériumot ért hekkertámadás apropóján tartott rendkívüli ülést az Országgyűlés pénteken este. A kormánypárti képviselők hiányában határozatképtelen ülést a napirend előtti felszólalások után berekesztették.

„Orosz zászlókkal jelöltük a kormánytagok székeit a rendkívüli parlamenti ülésen. Persze a fideszes képviselők nem tartották fontosnak, hogy befáradjanak a munkahelyükre” – közölte a Momentum már az ülés megkezdése előtt. A napirend előtti felszólalásokat megelőző percekben az ülésvezetés eltávolíttatta a zászlókat az asztalokról.

„Közéleti monológ tartalmú beszélgetés”

Ungár Péter azzal kezdte a napirend előtti felszólalások sorát, hogy pár nap múlva választások lesznek, tegnap jelen volt „a közmédia közéleti monológ tartalmú beszélgetésén, amelyet önök vitának hívtak. Most egy online csatornán zajlik Karácsony Gergely és Vitézy Dávid vitája, megmutatva, hogy milyen az, amikor valódi verseny van egy pozícióért.” Az LMP társelnöke szerint jobbat tesz a városnak és mindenkinek, ha egy olyan ember vezeti Budapestet, aki ért hozzá, és Ungár Péter Vitézy Dávidot ilyen jelöltnek tartja. Az LMP-s politikus szerint Karácsony Gergely nem rossz ember, és jó munkát fog végezni a közgyűlésben, mint a Demokratikus Koalíció frakcióvezetője.

Talán azt lehet mondani, hogy a köztévés egyszemélyes monológdráma után a Partizánon található vita megmutatja, hogy van verseny Budapesten, ezt a versenyt élvezetesebb nézni, mint azt a vonatszerencsétlenséget, amin tegnap Dobrev Klárával részt vettünk

– fogalmazott Ungár Péter.

„Orbáné a felelősség”

Tordai Bence kifogásolta, hogy péntek este 8 órára hívták össze a rendkívüli ülést, amikor épp a főpolgármester-jelölti vita zajlik. A Párbeszéd képviselője úgy látja, a hekkerügybe máshol belebukna legalább a miniszter, de lehet, hogy az egész kormány.

Orbáné a felelősség. Nem az a botrány, hogy orosz hekkerek megtámadták Magyarországot, hanem az, hogy utána milyen reakciót adott a magyar kormányzat erre a példátlan kiberháborús lépésre. Semmilyent

– húzta alá Tordai Bence, hozzátéve: „megalázták Orbán Viktort, amikor a Putyinnal folytatott beszélgetéséből közzétették azt a videót, amikor az idegrendszeri labilitás jeleit mutatva próbálja túlélni valahogy Putyin szigorú tekintetét”.

„Kedves fideszes szavazók, hahó, Orbánék hülyének néznek titeket” – üzente a kormánypárt támogatóinak Tordai Bence, megemlítve a kegyelmi ügyet és a gyermekvédelmet, valamint a szuverenitás és a hekkertámadásra adott reakció közti ellentmondást.

„Nem került rá sok emberre a csíkos pizsama”

Dócs Dávid szerint a Fidesz és a baloldal is asszisztált a globalista célkitűzésekhez, „egyetlen hiteles erőként csak a Mi Hazánk maradt Magyarországon”. A Mi Hazánk képviselője rámutatott, egyedül ők nem támogatták Ukrajna uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdését, „Orbán Viktor és az általa fémjelzett Fidesz volt az, amely megszavazta a NATO-csatlakozását Svédországnak és Finnországnak. Megszavazták Ursula von der Leyen kinevezését is. Innentől nem hiteles, hogy rajta próbálnak számon kérni olyan dolgokat, amiket el sem követhetett volna, ha Orbán Viktor és a Fidesz nem mellette teszi le a voksát”.

A mi hazánkos politikus kitért arra is, hogy a Fidesz 2010-ben elszámoltatást ígért, ami nem történt meg,

nem került rá sok emberre a csíkos pizsama, pedig megérdemelten ki lehetett volna osztani ezt a menetfelszerelést.

Dócs Dávid mindkét politikai tömböt alkalmatlannak tartja az ország vezetésére.

„Komoly politikai következményeinek kellene lennie”

Brenner Koloman felszólalásában kifejtette, „az oroszok már a spájzban, illetve a külügyminisztérium szerverszobáiban vannak. Elképesztő az a botrány, ami Szijjártó miniszter úr legutóbbi médiaszerepléseiből is látszott. Határozottan szokott nyilatkozni, most csak hebegett-habogott”. A Jobbik – Konzervatívok képviselője többször kezdeményezte Szijjártó Péter bizottsági meghallgatását. Úgy vélekedett, hogy komoly politikai következményeinek kellene lennie egy ilyen ügynek.

Sulyok Tamás ügyével kapcsolatban Ángyán Józsefet idézte, aki arról beszélt, hogy a zsebszerződéses eset miatt méltatlanná vált hivatalára, „a Jobbik – Konzervatívok ugyanezt mondja”. Brenner Koloman megjegyezte, a balliberális oldalnak sem morális, sem politikai alapja nincs arra, hogy számonkérje a zsebszerződések ügyét, mert hatalmon sem foglalkoztak ezzel, viszont „nekünk az anyaföld tényleg szent”.

„Magyarország a szomorú lelkek országa lett”

Komjáthi Imre a hétköznapi emberek hétköznapi problémáival foglalkozna, ezért csak röviden foglalkozott Szijjártó Péterrel, amikor arról beszélt, a kormány nagyvállalati partnereinek helyében feltenné a miniszternek azt a kérdést, hogy milyen adatokat szereztek meg velük kapcsolatban a szervereket ért támadáskor.

Az MSZP társelnöke kitért arra is, hogy Magyarország a szomorú lelkek országa lett, hiányzik az odafigyelés, a megbecsülés, a tisztelet, a gondoskodás, „helyette mi van? Háborús plakátok vannak. De mit akarnak eltakarni ezzel? A fel nem újított házakat, ahol a zöld penész gyerekek százezreinek okoz asztmát?”

„Nekünk az az ígéretünk, hogy változtatni fogunk, mert nem akarjuk, hogy a szomorú lelkek országa legyünk, és minél többen haljanak bele a szomorú lélekbe” – hangsúlyozta Komjáthi Imre.

„Börtönben a helye”

Tompos Márton az emelvényen mondta volna el a felszólalását, de erre nem volt lehetőség. A momentumos politikus úgy gondolja, „az orosz hekkerbotrány elég szövevényes történet”, ezután felsorolta az ügy eddig ismert részleteit.

És mit reagáltak erre Szijjártó Péterék? Semmit, hát nyilván semmit

– jegyezte meg Tompos Márton, aki kifogásolta, hogy nem kérették be a hekkertámadás után az orosz nagykövetet. Tompos Márton kijelentette, Szijjártó Péter nem a hazáját szolgálja, és „börtönben a helye”.

„Emiatt nem tehet nekem szemrehányást”

„Sulyok Tamás köztársasági elnöknek mennie kell, mert bűnös, véleményünk szerint köztörvényes bűnöző” – jelentette ki Gyurcsány Ferenc, aki három kérdésre válaszolt.

  • Miért mondjuk azt, hogy bűnöző?
  • Miért nem maradhat a helyén?
  • Mi a dolga ilyen esetben az ellenzéknek?

Próbálja a jelzős szerkezeteket finomítani – szólt közbe a levezető elnök, de Gyurcsány Ferenc kijelentette: „nem tudom”, és

emiatt nem tehet nekem szemrehányást. Vagy ha igen, akkor önről is lesz véleményem. Melyiket választja?

Gyurcsány Ferenc az első kérdésre azt válaszolta, hogy bemutatták a vonatkozó dokumentumokat, és annak tartalmát, hitelességét nem is vitatták. A DK elnöke szerint Sulyok Tamás azért nem maradhat a helyén, mert „nem lehet független egy elnök, ha bűnös. Egy bűnös elnök befolyásolható”, ráadásul nem a közbizalom, hanem a Fidesz akarata tartja hivatalában, „Orbán Viktor elnöki hivatalának szolgalelkű titkára”. Ha pedig nem független, akkor alkalmatlan az alkotmányos szerepére. Az ellenzék dolgát abban látja, hogy minden lehetséges alkalommal el kell mondani az ügyet, minden kapcsolatot meg kell szakítani az elnökkel, át kell nézni Sulyok Tamáson, mintha elnökként nem létezne.

(Borítókép: Gyurcsány Ferenc a parlamentben 2024. február 26-án. Fotó: Máthé Zoltán / MTI)