Megszólalt a Máltai Szeretetszolgálat a rejtélyes menekültekről

2024.05.31. 17:09
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Fő utcai idősotthonába 800 magyar származású venezuelai polgárt jelenthettek be, ugyanakkor az önkormányzati választások kitűzése óta nem történt érdemi változás az I. kerületben a lakosságszámot illetően. A Máltai Szeretetszolgálat kiemelte, hogy a feladatát látta el, amikor az országba legálisan érkezett, a letelepedésüket segítő programban részt vevő venezuelai menekülteket az egyik intézményébe bejelentette.

Bejelentettek a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Fő utcai idősotthonába 800 magyar származású venezuelai polgárt, akiket a kormány a szervezet akciójával 2019-ben egy titkos program keretében kihozott a válság által sújtott dél-amerikai országból – írtuk meg korábban a Magyar Hang nyomán.

A körzetben a legalacsonyabb a választási részvétel

Most hivatalosan is reagált a hírre a Máltai Szeretetszolgálat. Közleményükben azt írták, a Venezuelából érkező menekültcsaládok hivatalos iratainak intézése Magyarországra érkezésük után kezdődik, kisebb-nagyobb megszakításokkal, de öt éve folyamatosan zajlik. Budapesten a Fő utcai intézmény lakcímén érhetik el őket a hivatalok, amíg a Máltai Szeretetszolgálat segítőprogramjában részt vesznek.

A programból való kilépésük után, amikor például saját lakásba, önálló albérletbe költöznek, vagy elhagyják a magyar fővárost, a Máltai Szeretetszolgálat kijelenti az érintetteket a Fő utcai címről. Utoljára idén januárban, ezt megelőzően tavaly októberben és szeptemberben jelentett ki az ellátásból kikerült családokat az I. kerületi címről a karitatív szervezet.

Arra is kitértek, hogy az ügyintézéshez szükséges lakcímbejelentés a szociális munka általános gyakorlata, nemcsak a Máltai Szeretetszolgálatnál, hanem minden olyan szervezetnél, amely otthonukat elveszített személyekről gondoskodik.

„50–70 férőhelyes hajléktalanellátó intézmények címére több esetben akár 400–500 személyt is bejelentenek a szociális munkások, hogy az érintettek különböző ellátásokat igénybe vehessenek. A feladat a szociális munka jogszabályban is rögzített része, és aki folyamatában figyelemmel kíséri ezt a tevékenységet, tudja, hogy a választások időpontja nem befolyásolja az intézmények címére bejelentett emberek számát” – összegezték.

A Mandiner azt is hozzátette, Budapest I. kerületének 4. szavazókörében – amelyben a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Idősek Otthona található – a választópolgárok száma március 13-án 1469, április 1-jén 1477, május 1-jén 1487, míg május 30-án 1473 fő volt (ebből 1401 lakos a szavazókörben, 72-en pedig mozgóurnával kíván szavazni). Vagyis az önkormányzati választások kitűzése óta semmilyen érdemi változás nem történt az I. kerületben a lakosságszámot illetően.

Böröcz László, a kormánypárt jelöltje a hírt úgy kommentálta, hogy V. Naszályi Márta polgármester a kiszolgáltatott emberekre, a menekültek emberi méltóságára sincs tekintettel, ha a hatalma megőrzéséről van szó. Illetve arra is felhívta a figyelmet: nem véletlen, hogy évek óta ebben a körzetben a legalacsonyabb a választási részvétel: „A kerület átlagához képest: 2018-ban ~8, 2019-ben ~10, 2022-ben ~15 százalékponttal volt alacsonyabb ezen a környéken a választói aktivitás, mint a kerület egészében.”