A MÚOSZ kiállt a sajtószabadság mellett, a Szuverenitásvédelmi Hivatal szerint ez nyomásgyakorlás
További Belföld cikkek
- „Szándékos gyilkosság volt” – megszólaltak a Budapesten meghalt amerikai nő szülei
- Hét órát ültek a Wizz Air magyar utasai a gépen, majd még 10 órát váratták őket a repülőtéren
- A Pénzügyminisztérium két osztályvezetője is beismerte bűnösségét a korrupciós botrányban
- Márki-Zay Pétert feljelentette Lázár János felesége
- Orbán Viktor: Szeretnék megnyugtató dolgokat mondani, de nem tudok
A Szuverenitásvédelmi Hivatal reagált a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) keddi állásfoglalására, melyben arra kérték a hivatalt, hogy állítsák le az atlatszo.hu ellen indított vizsgálatukat.
Mint ismert, a Szuverenitásvédelmi Hivatal „külföldről származó támogatás felhasználásával a választói akarat befolyásolása és támogatása” vádjával eljárást indított a Transparency International Magyarország Alapítvány és a vele szorosan együttműködő Átlátszó ellen.
A nagy felháborodást kiváltó eljárás miatt a MÚOSZ is megszólalt, és állásfoglalásában kifogásolta az eljárást, megerősítve korábbi álláspontját, miszerint a szuverenitásvédelmi törvény összeegyeztethetetlen a demokratikus alapelvekkel, ugyanis a „gumiparagrafusoknak” köszönhetően bárki gyanúba keverhető, így a véleményformálói térben óhatatlanul félelmet keltenek.
Szerencsére félelmet nem keltett a törvény, mégis beigazolódott a gyanú: a független sajtó ellen akkor vetik be, amikor éppen akarják, a gumiparagrafusok tényleg bárkire bármikor alkalmazhatók, amivel jogbizonytalanságot idéznek elő, sértik a sajtó szabad működését és veszélyeztetik a szólásszabadságot. Ma az atlatszo.hu, holnap valaki más
– olvasható az állásfoglalásban.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy „Magyarországon már van sajtótörvény, amely szabályozza e szektor törvényes működését”, „az erősen vitatott szuverenitásvédelmi törvényre hivatkozva indított vizsgálatok” pedig „támadást jelentenek a szabad sajtó ellen”.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal válasza szerint azonban a MÚOSZ vádjai alaptalanok, mivel a Szuverenitásvédelmi Hivatal nem vizsgálja és nem kívánja befolyásolni egyetlen sajtótermék politikai irányultságát, szerkesztési elveit és véleményét sem.
Ugyanakkor a hivatal törvényben előírt feladata feltárni, hogy egyes sajtótermékek átláthatatlan külföldi forrásokból milyen érdekek mentén formálják a magyar közvéleményt
– hangsúlyozták.
A közleményük további részében megrótták a MÚOSZ-t, amiért az rendszeresen megfogalmazza aggodalmait a sajtószabadság állapota miatt, de „a magyar nyilvánosságra gyakorolt legkomolyabb, önkényesen és átláthatatlanul végzett cenzúrával” nem foglalkozik, amelyet szerintük „a globális technológiai nagyvállalatok végeznek”.
A hivatal szerint ez valós, a véleményszabadság korlátozására irányuló fenyegetést jelent, azonban a MÚOSZ annak ellenére sem emelte fel egyszer sem szavát, hogy már több magyar sajtóterméket ért ilyen irányú támadás. Szerintük ez súlyosan sérti a sajtószabadságot és a magyar szuverenitást.
„A Szuverenitásvédelmi Hivatal minden olyan nyomásgyakorlást visszautasít, amely próbálja megakadályozni a törvény szerinti feladatainak ellátását” – zárták közleményüket.