Veszélybe került néhány új egyetemi szak elindítása
Az Oktatási Hivatal (OH) által kirendelt szakértőként a MAB minőséghitelesítést végez, azaz megvizsgálja, hogy egy adott intézmény vagy program megfelel-e a testület által előre meghatározott és közzétett minőségi követelményeknek. Amennyiben igen, akkor hitelesíti, vagyis akkreditálja a vizsgált intézményt vagy programot. Két fő tevékenységi köre tehát az intézmények, karok és programok akkreditációja. De a testület véleményezi továbbá az egyetemi tanári pályázatokat és az intézményi doktori és habilitációs szabályzatokat – írja az Economx.
Legközelebb csak jövő januárban lehet pályázatokat beadni a MAB-hoz elbírálásra, ezért komoly csúszások várhatóak a jövőbeli képzések akkreditációja terén. A HVG forrásai szerint a négy hónapos leállás nem érinti a már meghirdetett, szeptembertől induló képzéseket, de a februárban induló keresztféléves vagy a jövő tanévben induló képzéseket igen,
azaz elképzelhető, hogy a csúszás miatt nem tudják elindítani egyes egyetemek a tervezett képzéseiket.
A MAB-elnöke, Csépe Valéria a magyar felsőoktatási intézmények rektorainak írt június 28-i levelében azt írta, bár a testület tagjainak mandátuma február végén lejárt, így azóta nem működött a MAB, a helyzetet orvosolta egy június 18-i jogszabály, amely lehetővé teszi, hogy az új tagok október 31-i kijelölése előtt a február 29-én lejárt mandátumú tagok megbízatása éljen.