Mért a Republikon, ekkora lehet a különbség a Fidesz és a Tisza Párt között
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
A kormánypárt támogatottsága az EP-választáson sem csökkent drasztikusan az elmúlt hónapok eseményei ellenére sem, egy hónappal ezelőtt 45 százalékot értek el, a kutatás adatai szerint most 41 százalékuk lenne, ami a teljes népesség körében 31 százalék. Ez az önkormányzati és az EP-választás eredményeit látva némileg meglepő, de az elmúlt időszakban mégis minimális mértékben, de tovább csökkent a Fidesz támogatottsága − kezdte a kormánypárt elemzésével a Republikon Intézet.
A közvélemény-kutatás szerint a második helyet elérő Tisza Párt az ellenzék vezető erejévé vált, mely megmutatkozott június 9-én, és az elmúlt egy hónapban sem változott különösebben, ugyanis még másfél százalékkal növelték táborukat, az EP-választáson 30, most 31 százalékon állnak, mely a teljes népesség esetén 23 százalék.
A Mi Hazánk, amely egy mandátumot tudott szerezni júniusban az EP-választáson, és 7 százalékos eredménynek örülhetett, jelenleg öt százalékon mérhető, mely az ország népességének 4 százalékát fedi le. Ez szintén csökkenés, de még parlamenti bejutási küszöbön belül van.
A DK–MSZP–Párbeszéd-szövetség a választáson 8 százalékot tudott megszerezni, ami számukra bukás volt, hiszen csak két mandátumuk lett ezáltal, és azt is a DK politikusai kapták meg. A kutatásban külön is mérték a három pártot, hiszen 2026-ban nem biztos, hogy ez a szövetség újra együtt indul. A Demokratikus Koalíciót így 7 százalékra mérték, a teljes népességen belül ötre, az MSZP már csak 3 százalékon áll, ami az ország lakosságára vetítve mindössze kettő százalék, a Párbeszéd egy százalék alatt mérhető.
A Magyar Kétfarkú Kutyapárt ugyan némi részsikert elkönyvelhetett az önkormányzati választáson, hiszen Kovács Gergely lett a XII. kerület polgármestere, de az Európai Parlamentbe már nem sikerült bejutniuk 3,6 százalékos eredményükkel. Ehhez képest a választók körében hat százalékra mérték őket, mely a teljes népességben négy százalék.
A Momentum az egyik legnagyobb vesztese a választásnak, ennek ellenére néhány tizedszázalékkal többet ért el, mint az MKKP. A felmérésben ez az eredmény is mutatkozik meg, hiszen 4 százalékra taksálták őket, a teljes népességben háromra.
A sor végén a mikropártok találhatóak, amelyek 0 és 1 százalék között helyezkednek el, de ezek is három csoportra oszthatók: a Jobbik és a Mindenki Magyarországa Néppárt egy százalék körüliek, de a népesség körében nullaszázalékosak.
Az LMP, a 2RK és a Megoldás Mozgalom nullaszázalékosak. A Nép Pártján, valamint a Szocialisták és Demokraták pedig el sem tudtak indulni a választásokon, ennek ellenére egy százalék körül állnak a teljes népességben, a július eleji kutatásban azonban nullára mérték őket.
A bizonytalanok viszont a népesség több mint egynegyedét, 26 százalékát teszik ki.