A rendőrség az iskolai balesetek megelőzésére hívja fel a figyelmet
További Belföld cikkek
- A rendőrök előtt hajtott át a piroson egy ittas sofőr
- Tovább nőtt az orvosi ügyeletek és a mentők leterheltsége
- Jelentősen nő a Magyar Posta dolgozóinak fizetése 2025-ben
- Karácsony Gergely bejelentést tett: „Újabb nagy lépést tettünk Budapestért”
- Felgyújtotta magát, majd több száz métert gyalogolt otthonáig egy dél-békési férfi
A tanévkezdéssel egyidejűleg mind a gyalogos-, mind az autósforgalom ugrásszerűen megnő, a reggeli és délutáni órákban sok gyerek közlekedik az utakon. A rendőrség tapasztalata szerint szeptemberben az iskolások veszélyeztetettsége magasabb az átlagnál.
Ezernél is több gyerek sérült meg
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) adatai szerint a tavalyi évben közel 1400 14 éven aluli gyermek sérült meg Magyarországon közlekedési balesetben. A legtöbben közülük, mintegy ezren 10–14 éves korosztályba tartoztak. Mint megjegyzik, a gyerekek főként elszenvedői, nem okozói voltak a balesetnek, gyakran utasként a járművezető szabályszegése miatt sérültek meg. Százan pedig gyalogosként sérültek meg, 1232 eset könnyű sérüléssel végződött, de 152-nél súlyos sérülés lett a következmény, és 8 gyermek már soha nem térhetett haza – közölték. Kedvezőbb adatokról is beszámoltak, miszerint 2023-ban javult a gyermekbiztonsági rendszer helyes használatának aránya, bár még mindig tízből egy gyerek védtelenül utazott az autóban.
Gyermekeink a legveszélyeztetettebb és legsérülékenyebb képviselői a közúti közlekedésnek, így valamennyi korosztályhoz képest megkülönböztetett figyelmet igényelnek
– hangsúlyozzák. A nyári szünet két hónapja után nagyjából négy hétig még nem állnak vissza tökéletesen a hétköznapi menetrendre, ami sokszor figyelmetlenséggel jár, így ez az időszak különösen kockázatos számukra közlekedésbiztonsági szempontból. Előfordulhat, hogy meggondolatlanul lépnek le a járdáról, szeptemberben gyakoribbá válhat, hogy parkoló autók vagy más tereptárgyak takarásából hirtelen, körültekintés nélkül lépnek le az útra, nem a kijelölt gyalogátkelőhelyen kelnek át.
Tanácsok a balesetek elkerülésére
Éppen ezért ilyenkor a frekventált általános iskolák előtt fokozott rendőri, polgárőri jelenlétre lehet számítani a tanévkezdés előtti és utáni időben, ott, ahol ez közlekedésbiztonsági szempontból indokolt. A hatóság ugyanakkor kéri a járművezetőket, hogy türelemmel és figyelmesen közlekedjenek az iskolák, óvodák környékén, valamint számítsanak arra, hogy a diákok váratlanul megjelenhetnek az úttesten.
Az ORFK balesetmegelőző kampányának keretében szerkesztőségünkhöz is eljuttattak egy iskolatáskát, amelyben számos, a kisiskolások vagy akár óvodások biztonságát szolgáló fényvisszaverő tárggyal szemléltették, hogy számos olyan eszköz van, amely a közlekedés során elősegíti a gyermek láthatóságát: tornazsák, baseballsapka, kulacs, mobilövtartó, világító karperec.
Használatuk előnye, hogy legalább 2-3-szorosára, sötétben pedig akár 5-10- szeresére növelik az észlelhetőséget
– fogalmaztak lapunknak. Arra is kitértek, hogy a balesetmegelőzési program részeként ilyenkor területileg illetékes szervek több iskolában tartanak előadásokat a gyermekeket érintő közlekedésbiztonsági ismeretekről, kiemelten a tanintézményhez vezető útvonalak főbb veszélyeiről.
Néhány jó tanáccsal is szolgálnak a szülőknek, hogyan lehet felkészíteni a gyerekeket a biztonságos közlekedésre:
- Már óvodás korban célszerű megkezdeni megismertetni velük a legalapvetőbb jelzéseket, szabályokat: közlekedési lámpák, fénysorompó jelzése, gyalogátkelőhelyen áthaladás, stoptábla stb. Iskolásként önálló közlekedésben csak ezek elsajátítása után vegyenek részt – jegyezték meg lapunknak.
- Amennyiben a gyermek gyalog vagy tömegközlekedési eszközzel jár iskolába, előzetesen meg kell vele ismertetni az adott útvonalat, és alaposan be kell gyakoroltatni a biztonságos közlekedéshez nélkülözhetetlen szabályokat. Ennek legjobb módja, ha a szülők vele együtt járják be az iskolába vezető utat. Mint megjegyezték, azt is fontos tudatosítani, hogy a busz előtt sem szabad átrohanni az úttesten.
- Amennyiben a gyermek kerékpárral, rollerrel jut el az iskolába, csak akkor járjon önállóan, ha a közlekedési szabályok ismeretével képes a járművel biztonságosan haladni. A gyalogátkelőnél pedig a járművet tolva kell áthaladni. Hozzáteszik: fontos, hogy a bicikliző gyermek minden esetben viseljen fejvédőt.
- Amennyiben a szülő gépjárművel szállítja az iskolába a diákot, mindig rögzítse őt az életkorának megfelelő gyermekbiztonsági rendszerbe – gyerekülés, ülésmagasító –, és csatolja be a biztonsági övét, és a magáét is.
- Korábban azt is említették, a növekvő forgalom figyelembevételével ajánlott időben elindulni. Ezzel is elkerülhetők a kapkodásból eredő balesetek.
- A mobiltelefonálás, a zenehallgatás a közlekedés során szintén kockázatos, belefeledkezve a gyerek figyelmetlenebbé válhat, kevésbé hallja az érkező járművet. „Beszélje meg gyermekével, hogy ilyenkor tegye el a mobilt, és vegye ki a fülhallgatót!” – javasolják.
„Szeretnénk, ha ez a tanév iskolapéldája lenne a balesetmentes közlekedésnek, »hogy mindenki hazaérjen«” – emelték ki.