Már láttunk ilyet, és most újra megtörténik: tízezrével fognak össze a magyarok
További Belföld cikkek
- Új elnöke, három új tagja és új főtitkára lesz hamarosan az Alkotmánybíróságnak
- Helyszínelő rendőrt gázoltak el Zalában, métereket repült
- Vádat emeltek egy idős férfit brutálisan bántalmazó testvérpár ellen
- Még mindig árulják az interneten a hekkerek az ellopott magyar katonai adatokat
- A Horn-kormány egykori államtitkára is Magyar Péter-fan lett
A Duna mentén jelenleg 28 olyan település van, ahol önállóan védekeznek az árvíz ellen – tudtuk meg Mukics Dánieltől. Ezeken a településeken az önkormányzat, és különösen a polgármester feladata a védekezés irányítása.
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy ezek a települések magukra lennének hagyva
– kötötte ki az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Ugyanis mindenhol jelen van egy vízügyi szakmai irányító, valamint egy katasztrófavédelmi összekötő, aki segíti a védekezési munkálatokat. Ha egy önkormányzat nem rendelkezik elegendő erőforrással, eszközökkel, a katasztrófavédelem megszervezi a hiányzó erők, eszközök helyszínre jutását.
Tízezrek fognak össze az árvíz ellen
A vízügy tehát szakmailag irányítja a helyi védekezést, míg a katasztrófavédelem szervezi a munkálatokat. Ha egy település nem rendelkezik elegendő eszközzel vagy emberrel, a katasztrófavédelem azonnal beavatkozik, és pótolja a szükséges erőforrásokat. Minden esetben összehangolt munkáról van szó, tehát senki nincs magára hagyva.
Mukics Dánielt arról is kérdeztük, hogy hány ember vesz részt az árvíz elleni védekezésben, mennyire reális a Dömötör Csaba parlamenti államtitkár által bemondott 17 ezer ember a Magyar Honvédség részéről.
„A hivatásos erők több ezres létszámban állnak készenlétben, de az árvízhelyzet súlyosságától függően
akár több tízezer embert is mozgósíthatunk, beleértve a vízügyet, katasztrófavédelmet, rendőrséget, a büntetés-végrehajtást és szükség esetén önkénteseket is”
– válaszolta lapunknak a szóvivő. Hozzátette, a kormány honlapján közzé lesz téve, hol és hogyan lehet jelentkezni önkéntesnek, ha szükség lenne további erőkre, valamint arra is felhívta a figyelmet, hogy csak ott segítsünk, ahol ezt hivatalos szervek külön kérik.
A katasztrófaturizmust kerüljük, a készenléti szerveknek nincs szüksége bámészkodókra. A közösségi portálokat ne most színesítsük az árvízi képekkel, hanem ha jelentkezni szeretnének önkéntesnek az árvíz elleni védekezéshez, akkor ott jelentkezzünk, ahol erre az állami szerveknek igénye van
– hangsúlyozta a szóvivő.
2013-ban több tízezer ember segített, ez most megismétlődhet
Mukics Dániel emlékeztetett, hogy a 2010-es és a 2013-as árvíznél is több tízezer önkéntes segített, és ha a helyzet úgy hozza, most is számíthatunk hasonló támogatásra.
A magyarok mindig összefognak ilyen helyzetekben
– világított rá. Hangsúlyozta, jelenleg minden területen megfelelő a felkészültség. A rendvédelmi szervek és a védekezésben részt vevő szervezetek 100 százalékos készenlétben vannak. A helyzet változékonysága miatt fontos megemlíteni, hogy beszélgetésünket délelőtt 11 óra magasságában rögzítettük.
Hétfő reggel Pintér Sándor belügyminiszter sajtótájékoztatót tartott a Magyarországra érkező árhullámmal és az ezzel összefüggő előkészületekkel kapcsolatban. A részleteket ide kattintva olvashatja el.
(Borítókép: Előkészületek az árvízre Budapesten 2024. szeptember 15-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)