Szakminiszter adja át professzori kinevezését a Nobel-díjas Karikó Katalinnak Szegeden

PAP 4267
2024.11.05. 05:57
A köztársasági elnök egy májusi határozatában nevezte ki a neves tudóst egyetemi tanárrá, megbízását a héten adja át Hankó Balázs miniszter. A Tisza-parti városba szervezett mRNS-konferencián 13 vezető kutató vesz részt, köztük a szintén Nobel-díjas Drew Weissmann.

A héten ismét Szegedre látogat a Nobel-díjas biokémikus, Karikó Katalin, aki kollégájával, Drew Weissmann-nal egy nemzetközi mRNS-konferencián vesz részt a Tisza-parti városban. A november 7-én kezdődő kétnapos konferencián a két Nobel-díjas tudós mellett az előadók között lesz Ugur Sahin, a BioNTech társalapítója és vezérigazgatója, valamint további 13 vezető mRNS-kutató Nagy-Britanniából, az Amerikai Egyesült Államokból, Franciaországból, Belgiumból, Svédországból, Lengyelországból, Svájcból és több magyarországi egyetemről is.

Az mRNS-konferencia tudományos programját a 2022-es Novo Nordisk Díj kitüntetettjei, azaz Karikó Katalin, Drew Weissmann, Ugur Şahin és Özlem Türeci szervezik, míg a konferencia költségeit az 1923-ban Dániában alapított Novo Nordisk cég biztosítja.

Hírnevét használja, hogy világhírű tudósok jöjjenek Szegedre

Sulyok Tamás köztársasági elnök egy idei, május 31-i határozatában, az SZTE Szenátusának egyhangú kezdeményezésére az egyetem Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ kutatóprofesszorát, Karikó Katalint – a szakminiszter felterjesztésére – egyetemi tanárrá nevezte ki. A tudós alma materében, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar professzoraként fogja folytatni munkáját.

Az Index úgy értesült, hogy a Nobel-díjas kutató professzori kinevezését személyesen Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter fogja átadni a Tisza-parti városban.

A kétnapos konferenciát megelőzően Karikó Katalin november 6-án „Egy kutató gondolatai az innovációról” címmel tart előadást a Dugonics téri rektori épület dísztermében.

A neves tudós tavaly az Indexnek adott interjújában viccesen jegyezte meg, hogy a Nobel-díj óta gyorsabban kap választ az e-mailjeire, mint korábban. Azt tervezte, hogy a SZTE-n egy programot indít a szegedi hallgatóknak, és igyekszik megnyerni olyan – elsősorban tengerentúli – oktatókat, akik egyébként nem jönnének el Magyarországra tanítani.

A hírnevemet szeretném arra használni, hogy az itteni diákok is halljanak előadásokat olyan emberektől, akikről esetleg másképpen nem hallanának

– fogalmazott az Indexnek a tudós.

Hollywood és a Nobel-díjas karrier

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Karikó Katalin az SZTE-nek adományozta a Nobel-díja hiteles másolatát, valamint az azzal járó pénzösszeget, mintegy 186 millió forintot.

Hollywoodi filmekbe illik a professzor asszony tudományos karrierje

– mondta el korábban az Indexnek Fendler Judit, az SZTE kancellárja. Az Egyesült Államokban a tudományos életben már neve is van a jelenségnek: „Karikó-probléma”.

A tengerentúli tudományos világban arra keresik a választ, hogyan tudná a rendszer integrálni az olyan tehetséges kutatókat, akik – Karikó Katalinhoz hasonlóan  olyan témákon dolgoznak, amelyek nem tartoznak az éppen aktuális tudományos fősodorba, de jelentőségük kiemelkedő lehet a tudomány szempontjából.

Erre egyelőre ott sem találták meg a választ – fogalmazott Fendler Judit, hiszen a források elbírálásánál a már látható, jól alátámasztott és sokak által kutatott, megerősített és publikált kutatók és témáik élveznek előnyt az esetleges áttörést jelentő, de nem szokványos úton járókkal szemben.

(Borítókép: Karikó Katalin beszédet mond egy díszvacsorán 2023. október 17-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)