Belügyminisztérium: a magánegészségügyben kiállított leleteket az állami intézményekben is elfogadják
További Belföld cikkek
Közleményt adott ki a Belügyminisztérium, miszerint az egészségügyi magánszolgáltatók diagnosztikai eredményei a közfinanszírozott ellátásban elfogadottak.
Minden ellenkező hírrel, híreszteléssel szemben az egészségügyi magánszolgáltatók diagnosztikai eredményei a közfinanszírozott ellátásban elfogadottak, felhasználhatók.
A magukat az egészségügy szakértőinek kinevezők, illetve annak kikiáltottak nyilatkozataikban továbbra sem hajlandók a tényeket figyelembe venni – hazudnak
– írják a nyilatkozatban.
Hozzátették, hogy az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térhez (EESZT) 27 512 egészségügyi szolgáltató – közöttük 18 554 magánszolgáltató – csatlakozott. Bármely beteget ellátó orvos – amennyiben ellátási eseményt hoz létre – hozzáfér a páciens EESZT-ben rögzített egészségügyi dokumentumaihoz, így diagnosztikai leleteihez is, akár közfinanszírozott, akár magánszolgáltató készítette azokat.
Magyarországon az egészségügyi intézményekben minden feltétel adott a biztonságos betegellátáshoz – zárták az MTI-hez eljuttatott közleményüket.
Mit cáfol a Belügyminisztérium?
A minisztérium által kiadott közlemény alapját az ATV riportja adhatta, ami arról szólt, hogy amikor az állam kettéválasztotta a magán- és az állami ellátást, megszüntette az átjárást a két rendszer között, ezáltal egymás leleteit nem fogadják el, így dupla költségbe, több hónapnyi időbe kerül a betegeknek, mire megfelelő kezeléshez jutnak.
A riportban idézik Kincses Gyulát, az orvosi kamara korábbi elnökét, aki szerint egy rákos daganattal rendelkező betegnek még akkor is a háziorvosától kell kezdenie a betegútját, ha már rendelkezik diagnózissal egy magánintézményből.
Lantos István szerint a rendszer nem átjárható, ezért kétszeresen keletkeznek költségek, egyszer az államnak, egyszer pedig a betegnek.
„Az andrológiai rendelés kapcsán nagyon sok meddő házaspárral találkozom. Ott például sokszor látom azt, hogy a magánellátásban szerzett lelet alapján az államosított meddőségi ellátási centrumok nem látják el, hanem minden vizsgálatot újra meg kell ismételni” – ismertette a magánpraxissal is rendelkező orvos.