Elképesztő összeget fordít az állam erre a kulcsfontosságú fejlesztésre
A magyar kormány ebben az évben mintegy 200 milliárd forintot fordít a víziközmű-hálózatok fejlesztésére – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) vízgazdálkodásért felelős államtitkára szerdán a Bács-Kiskun vármegyei Soltvadkert és térsége víziközműrendszerén végzett felújítások átadásán.
Az államtitkár elmondta, az összeg fele, mintegy 100 milliárd forint rekonstrukciós kivitelezést, beruházást jelent, és a fejlesztések jelentős része – a szennyvíztisztítók megépítésével és bővítésével – a lakosságot is szolgálja.
Kiemelte, hogy az elmúlt több mint tíz év
a magyar víziközmű-ágazat legfényesebb időszakának tekinthető, soha nem volt még hasonló mértékű növekedés
– mondta, majd hozzátette, hogy a hálózatok fejlesztésére mintegy ezermilliárd forintot fordítottak.
Felidézte, hogy közel 840 szennyvíztisztító telep működik országszerte, valamint 20 év alatt 365-ről kilencre csökkentették a nem megfelelő minőségű ivóvízzel rendelkező települések számát. Szerinte vannak még rendezendő feladatok, mivel a háztartások 16 százalékában nincs csatornázás.
Átalakulóban van az ágazat
Az államtitkár szerint átalakulóban van a teljes ágazat is, hiszen az egykori állami rendszer a rendszerváltozáskor elaprózódott, és egészen 2010-ig mintegy 400 szervezet szolgáltatta az ivóvizet, illetve tisztította a szennyvizet. Mostanra azonban szervezetileg is megváltozott a magyar víziközmű-szolgáltatás, hiszen a 2010-es jogszabály-módosítás eredményeként a jelenlegi 35 cég mellett az ország felén már állami szolgáltató működik.
Szakmatörténeti pillanatként emelte ki azt, hogy „a három, vízhez kapcsolódó – a vízvédelem, a vízgazdálkodás és a víziközmű-szolgáltatás – miniszteri felelősségű kör most már egy helyen, az Energiaügyi Minisztériumban összpontosul”.