- Belföld
- ügyészség
- győr-moson-sopron vármegye
- mosonmagyaróvár
- vádemelés
- benzinkút
- üzemanyag
- hatósági ár
A hatósági áras benzinnel csaltak a benzinkutasok, csaknem 10 millió forintos kárt okoztak
További Belföld cikkek
- Tombol az influenzajárvány, több kórházban is látogatási tilalmat vezettek be
- Kikapott a kormánypárti jelölt, független képviselő került be az önkormányzatba Sátoraljaújhelyen
- Viharlos szélre, hófúvásra és nagyon sok hóra figyelmeztetett a Magyar Közút
- Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban, nem tudják kimenteni őket
- Demszky Gábor: Olyan, mintha még a Kádár-rendszerben élnénk
A Győri Járási Ügyészség vádat emelt egy benzinkutat üzemeltető házaspár és a benzinkút dolgozói ellen, akik hatósági áron adták az üzemanyagot külföldi autósoknak – olvasható a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Főügyészség sajtóközleményében.
A vádirat szerint a cégtulajdonos házaspár franchise-rendszerben működtetett egy benzinkutat Mosonmagyaróváron. A benzinkúton különböző műszakokban összesen tíz főt foglalkoztattak benzinkutasként.
2022 júliusától volt érvényben az üzemanyag hatósági áron történő értékesítéséről szóló jogszabály, melynek lényege szerint az üzemanyagot 480 forint/liter áron kellett értékesíteni a magyar rendszámú járműveknek.
A benzinkút dolgozói azonban megegyeztek maguk között, hogy kedvezményre nem jogosult vásárlók részére is a hatósági áron értékesítik az üzemanyagot bizonyos anyagi juttatás fejében.
A dolgozók 2022 szeptemberében például a megegyezésük szerint úgy értékesítették az üzemanyagot hatósági áron az arra nem jogosultaknak, hogy 50 literenként 10 eurót kértek érte. Az így kapott összeget összegyűjtötték, és a műszak végén egymás között elosztották.
A közlemény szerint a benzinkutat üzemeltető céget vezető házaspár tudott a dolgozók külön üzletéről, az ellen nem tettek semmit, sőt a haszonból úgy részesültek, hogy a férj számára kedvező árfolyamon váltotta át a dolgozóktól a megszerzett eurót.
A vádlottak ez alapján a 2022 szeptembere és októbere közötti egy hónapban ezzel a módszerrel a valótlanul rögzített és számlázott tankolások miatt a központi költségvetésnek összesen több mint 2 millió forint kárt okoztak a meg nem fizetett adókkal, míg a franchise-tulajdonos kúthálózatnak több mint 7 milliós kárt okoztak. A dolgozók az egy hónap alatt fejenként 100 ezer és 500 ezer forint közötti összeget szereztek így jogtalanul.
Az ügyészség a két cég tulajdonost minősített költségvetési csalással és minősített hűtlen kezeléssel, míg a tíz dolgozót minősített költségvetési csalással és minősített csalással vádolja. Az ügyben az érdemi döntést várhatóan a Győri Járásbíróság fogja meghozni.