Kunhalmi Ágnes: Lényegében keresztre feszítettek

PAP 7631
2024.11.19. 11:19
„Ma arra ébredtem, hogy hirtelen egyszerre négy körzet képviselője lettem” – nyilatkozta az Indexnek Kunhalmi Ágnes, aki 2018 óta képviseli a parlamentben a XVIII. kerületet magába foglaló budapesti 15. számú országgyűlési egyéni választókerületet, amelyet az Igazságügyi Bizottság asztalára került módosító szerint teljesen szétbontanának.

A választókerületek átrajzolása miatt először a DK-s Sebián-Petrovszki László kongatott vészharangot a közösségi oldalán, majd részleteket is megosztott a 65 oldalas módosítóról.

Kunhalmi Ágnes, az MSZP országgyűlési képviselője szerint nyílt választási csalás történik Budapesten:

Kevesebb mint másfél évvel a következő választás előtt nyilvánvaló szándékkal átrajzolnák az ország számos választókerületét. Teljesen átírnák a budapesti választókerületeket, megbüntetnék a fővárosi szavazókat, amiért nem a kormánypárt jelöltjeire szavaztak. Kerületeket szednének szét, rajzolnának át, választók sokaságát kezelik egyszerű statisztikai adatként, sakkbábuként. Példátlan választási csalásra készülnek, mindezt nyilvánosan. Elfogadhatatlan a benyújtott módosítás minden eleme, a végrehajtás módja, a teljes titokban előkészített változtatás.

Az országgyűlési képviselő közölte:

Ez nem a politikusok belügye, ez arról szól, hogy a tisztességes megélhetésért, a normális fizetésekért, a tanárokért, az orvosokért, az ápolókért, a közlekedésben dolgozókért, a tisztességes magyarokért dolgozó képviselőket kiszorítsák az Országgyűlésből. Ez nem csak választási matek, ez a valódi képviselet ellehetetlenítése. Azt üzeni, »magyar polgár, mindegy, kire szavazol, bármikor átrajzoljuk feletted a választási szabályokat, hogy ne érvényesüljön a szavazatod«. Szégyen, hogy ez ma egyáltalán felvetődhet Magyarországon.

Lapunknak hozzátette, ezzel a módosítóval őt egyéni országgyűlési képviselőként „lényegében keresztre feszítették”.

Az eddigiek alapján úgy tűnik, a budapesti 15. számú országgyűlési egyéni választókerületet, vagyis a XVIII. kerületet négyfelé szednék Budapesten, ami azt jelenti, hogy ha 2026-ban az MSZP volt társelnöke újraindulna, akkor el kell döntenie, melyik XVIII. kerületi résszel kiegészülő választókerületben szeretné megméretni magát.

Kunhalmi Ágnes már 2014-ben is a budapesti 15. számú egyéni választókerületben (Pestszentlőrinc-Pestszentimre) indult, akkor listáról került be a parlamentbe, de 2018-ban és 2022-ben már egyéniben nyerte el a választók többségének a bizalmát.

Volt előzmény, de az ellenzék felháborodott

A választókerületek átrajzolására irányuló módosítónak van előzménye: Nagy Attila, a Nemzeti Választási Iroda elnöke szeptemberi beszámolójában arra hívta fel a figyelmet, hogy a lakosságszám változása miatt Pest vármegyében és Budapesten év végéig át kell rajzolni az országos egyéni választókerületek határait. Vagyis ennek értelmében Pest vármegyében 12-ről 14-re emelkedhet az egyéni választókerületek száma, míg Budapesten 18-ról 16-ra csökkenhet.

Az ellenzéki reakciókról, valamint a választókerületeket érintő módosításokról ebben a cikkünkben írtunk bővebben. A Demokratikus Koalíció „választási atombombát” emlegetett, Gyurcsány Ferenc kijelentette: „Lehet manipulálni, lehet csalni, de vereségre van ítélve a Fidesz Budapesten.”

Karácsony Gergely főpolgármester szerint „bosszúról” van szó, a Momentum pedig úgy látja, hogy a kormány „fél a valódi rendszerváltástól”. A párbeszédes Szabó Tímea többek között a Facebook-oldalán azt írta, hogy „a Fidesz megint sunyi és aljas módon változtatja meg a választási törvényt”.

Kormánypárti álláspont: rendezni kellett a helyzetet

Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője, a Megafon kormánypárti aktivistája szerint nem érhette meglepetésként a sajtót és a politikusokat a most megjelent módosítás.

„A balliberális sajtó és politikusok most valami szenzációként és meglepetésként tálalják, hogy Budapesten csökken a választókerületek száma a következő választáson. Pedig már évek óta tudni, hogy erre szükség van, ugyanis az országgyűlési képviselők választásáról szóló törvény alapján ha egy választókerületben a választásra jogosultak száma 20 százaléknál nagyobb mértékben eltér bármelyik irányba, változtatni kell a határokon. Budapesten és Pest vármegyében márpedig ez a helyzet: Pest vármegyében 2010 és 2022 között a választópolgárok száma közel 90 ezerrel nőtt, és további népességgyarapodás prognosztizálható, míg ezzel párhuzamosan Budapesten jelentősen csökkent a lakosságszám (a régen 2 milliós főváros lakossága 2024. január 1-én alig több mint 1,62 millió volt), és így értelemszerűen a választópolgárok száma is kevesebb, emiatt 18-ról 16-ra kell csökkenteni a választókerületek számát a fővárosban” – fejtette ki a kormánypárti elemző a Facebook-oldalán.

Hozzátette, erre azért van szükség, hogy a 106 egyéni választókerületben nagyjából azonos számú választópolgár legyen, így érhet ugyanannyit minden választópolgár szavazata.

„Hasonló a helyzet Somogy, Tolna és Fejér vármegyében is, ahol egy-egy országgyűlési egyéni választókerületben várható, hogy a választópolgárok számának eltérése az országos átlagtól a közeljövőben meghaladja a mínusz 20 százalékot, így ott is rendezni kell a helyzetet” – közölte Deák Dániel.

(Borítókép: Kunhalmi Ágnes 2023. szeptember 28-án. Fotó: Papajcsik Péter / Index)