Orbán Balázs: Öngyilkos lépés Európa részéről lemondani az orosz gázról és olajról
További Belföld cikkek
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
- Rónai Egon: Ha akkor nem rúgnak ki, az életem egészen másfele kanyarodik
- Nem akármilyen drogfogásról számolt be a budapesti rendőrség
- Egy sérült vízcső miatt péntektől egy szakaszon nem jár a 4-es, 6-os villamos
Orbán Balázs szerint ezt egyes liberális gondolkodók is felismerték, és próbáltak reagálni rá, a világot a jó oldalon álló demokráciákra és a rossz oldalon lévő autokráciákra felosztva, amelyek között elkerülhetetlen a választás. Ez azonban egy blokk-képzési logika – adta hírül az MTI.
Hozzátette, a magyarok és még vagy 190 ország számára a világ jóval összetettebb. A blokk-képzés sok országnak nem jó a szuverenitás korában, mert nem akarnak háborút, nem akarnak konfrontációt, csak kölcsönösen előnyös gazdasági együttműködést. „A neoliberalizmus kora után vegyük fontolóra a szuverenitás kora kifejezést” – fogalmazott.
Orbán Balázs az Egyesült Államokról szólva elmondta, Európában mindenki hálás Washingtonnak a hidegháborúban és a Szovjetunió bukásában betöltött szerepéért, valamint azért is, hogy alternatívát mutattak a szocializmus alatt.
Európának nincs saját hangja az ukrajnai konfliktusban
Kiemelte, Donald Trump megválasztott amerikai elnök Európa érdekét szolgálja, amikor arra ösztönzi az európai vezetőket, hogy vállaljanak nagyobb felelősséget saját országaik védelmében.
Orbán Balázs szavai szerint ugyanis mindez nagyobb szuverenitást jelentene az európaiak számára, akiknek ma nincsen saját hangjuk például az ukrajnai konfliktusban sem.
A Biden-kormányról szólva felidézte, arra akarták rávenni Magyarországot, hogy változtassa meg álláspontját többek között a háború, a migráció, a genderpolitika és Kína ügyében.
Hillary Clinton külügyminisztersége idején a magyar Alaptörvényben is változtatásokat kértek.
„Nem az a kérdés, hogy a magyarok szabad, virágzó, demokratikus társadalomban akarnak-e élni, hanem az, hogy a nagyhatalmak tiszteletben tartják-e mások szuverenitását” – mondta.
„Öngyilkos lépés Európa részéről lemondani az orosz gázról és olajról”
Hangsúlyozta ugyanis, hogy a szuverenitás a függés hiányáról szól, többek között az energia terén is. „A versenyképesség szempontjából öngyilkos lépés Európa részéről lemondani az orosz gázról és olajról, ezzel ugyanis saját mozgásterét korlátozza” – jegyezte meg.
Hozzáfűzte azt is, hogy ez nem a morál hiánya, egy kormány ugyanis elsősorban a saját népe jólétéért felelős, és ha egy kormány nem a saját népe érdekei, hanem mások elvárásai mentén cselekszik, az nem szuverén. Elmondta, hogy a nemzeti érdekek az új világrendben is – természetüknél fogva – különbözhetnek, összeegyeztetésükhöz pedig „egy új megértés” szükséges.
A nyugatiak kész helyzet elé állítanák Donald Trumpot
Orbán Balázs az orosz–ukrán háborúról elmondta, a jelenlegi helyzet rendkívül veszélyes, a nyugatiak ugyanis azt gondolják, képesek kezükben tartani a háború menetét, az ukránok azonban folytatni akarják a háborút.
A következő két hónapban ezért az eszkaláció lehet a stratégiájuk, hogy kész helyzet elé állítsák a második Trump-kormányt.
A Közel-Keleten még komplikáltabb a helyzet – folytatta, emlékeztetve arra, hogy Magyarország Izrael egyik legszorosabb szövetségese Európában, de mindkét oldallal fenntartja a kapcsolatokat, így hozzájárulhat a diplomáciai megoldáshoz.
John Tsagronis állam- és nemzetbiztonsági szakértő, a washingtoni Világpolitikai Intézet (The Institute of World Politics) tanára arról beszélt, hogy a világ különböző régióiban különböző politikai rendszerek működhetnek jól.
Az 1945 utáni világrend a nemzetközi jogra, a kölcsönös biztonsági garanciákra és a szabad világkereskedelemre épült, ezeket az alappilléreket azonban most támadások érik. Ezért is fontos, hogy Magyarország stabil tagja maradjon a nyugati szövetségnek – figyelmeztetett.